Żaluzje aluminiowe, chociaż szczyt swojej popularności przeżywały w latach 90., znów wracają do łask. Tym razem w nieco zmienionej formie, jednak z tymi samymi funkcjonalnościami, które sprawiają, że w świecie rolet i lameli są niemal bezkonkurencyjne.

Żaluzje aluminiowe ponad 30 lat temu okazały się prawdziwym fenomenem i bardzo szybko stały się obowiązkowym elementem wystroju okien w każdym mieszkaniu. Dziś za sprawą wielbicieli modnych i funkcjonalnych rozwiązań przechodzą prawdziwy renesans. Sprawdź, co warto wiedzieć o żaluzjach, które przez wielu nazywane są „łamaczami światła”.

Design współczesnych żaluzji aluminiowych

Aluminiowe lamele, które aktualnie możesz znaleźć w wielu sklepach, niczym nie przypominają tych z lat 90. Żaluzje dostępne są w przeróżnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je nawet do najbardziej nietypowej szerokości okna. Zainteresowanie może też wzbudzić ogromna paleta barw. Szare i białe osłony ustąpiły miejsca tym wykonanym w odcieniu butelkowej zieleni, delikatnego błękitu czy soczystej pomarańczy.

Niezmieniona pozostała jednak prosta konstrukcja, która zapewnia ochronę pomieszczenia przed nagrzewaniem i umożliwia regulację ilości wpadającego światła bez konieczności ich całkowitego podnoszenia. To wszystko za sprawą lameli ułożonych w charakterystyczną drabinkę oraz prostemu mechanizmowi sterującemu. Dzięki temu żaluzje aluminiowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno w domowym biurze, sypialni, łazience czy nawet dziecięcym pokoju.

Co ciekawe, współczesny design sprawia, że idealnie dopasowują się one do wnętrz urządzonych w wielu stylach. Jeśli zależy Ci na tym, aby podkreślić nowoczesny charakter danego pomieszczenia, zdecyduj się na te wykonane w kolorze czarnym czy szarym. W klasycznych mieszkaniach ciekawie będą się za to prezentować te w odcieniach brązu, czy beżu.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup żaluzji aluminiowych, sprawdź, jakie mają one zalety, ale też i wady. Ogromnym plusem materiału, jakim jest aluminium, jest jego niewielka waga. Dodatkowo nie jest on podatny na rdzewienie, dlatego żaluzje te doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych. Łatwość utrzymania ich w czystości pozwoli Ci niemal przez cały czas cieszyć się osłonami wolnymi od kurzu czy zabrudzeń. Wystarczy, że sięgniesz po wilgotną szmatkę nasączoną delikatnym detergentem, przetrzesz lamele i gotowe.

Czy w takim razie mają one jakiekolwiek wady? Okazuje się, że tak, jednak jest ich niewiele. Żaluzje te nie mają tak strojnego charakteru, jak np. rolety rzymskie i z pewnością nie dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności. W przypadku wyboru inwazyjnego sposobu montażu,  problemem może być sama instalacja lub w późniejszym czasie  próba zamaskowania śladów powstałych po wymontowaniu żaluzji.

Jakie są rodzaje żaluzji aluminiowych?

Nowoczesne żaluzje aluminiowe różnią się od tych montowanych ponad 30 lat temu wytrzymałością, estetyką, ale też szerokością samych lameli. Dziś mamy do czynienia ze znacznie grubszymi listewkami, dzięki czemu są one bardziej wytrzymałe i odporne na wygięcia. Najczęściej występują one w trzech rozmiarach: 16 mm, 25 mm i 50 mm.

Te najcieńsze doskonale sprawdzą się w kuchni czy łazience oraz w każdym innym pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Te o szerokości sięgającej 25 mm, cieszą się największą popularnością i montowane są niemal w całym mieszkaniu czy domu bez względu na rodzaj wnętrza. Najgrubsze listewki ze względu na swój elegancki i dostojny charakter, mogą stanowić świetne uzupełnienie aranżacji przestronnych i dużych salonów.

Komfortowe w użytkowaniu żaluzje

Niektóre modele aluminiowych żaluzji zostały wyposażone w system prowadzenia bocznego PerfectFix. Ten sprawia, że osłona w przypadku otwierania okna, porusza się równomiernie razem z nim, dzięki czemu materiał nie buja się i nie uderza o okno. Funkcja ta potrafi być naprawdę przydatna, szczególnie podczas przeciągów, gdzie ryzyko uszkodzenia całej konstrukcji jest wysokie.

Decydując się na aluminiowe żaluzje, tak naprawdę wybierasz niemal bezproblemowe rozwiązanie. Tworzywo, z którego są zbudowane, wykazuje dużą odporność na wilgoć, dzięki czemu sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie panuje wysoka temperatura, a powietrze nasycone jest wodą. Dodatkowo są one łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki czemu nie musisz ich specjalnie traktować, a i tak będą zachwycać Cię swoim wyglądem przez wiele lat.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here