Niestety często osoby, które mają kilka różnych kredytów do spłacenia zmagają się z problemem terminowej spłaty swoich zobowiązań finansowych. Rozwiązaniem w tym przypadku może być konsolidacja kredytu. Czym jest kredyt konsolidacyjny i kto może się o niego ubiegać?

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Wiele osób utożsamia konsolidację kredytu z możliwością obniżenia miesięcznych obciążeń. Warto jednak pamiętać, że nie ma nic za darmo. Dobrze jest więc sprawdzić plusy i minusy takiego rozwiązania.

https://nestbank.pl/

Konsolidacja to nic innego jak połączenie kilku zobowiązań kredytowych w jedno. Nie jest to pojęcie tożsame z refinansowaniem kredytu. To rozwiązanie stosowane jest tylko przy jednym kredycie. Konsolidacja kredytu ma związek z zaciągnięciem nowego kredytu, który spłaca wcześniejsze zobowiązania finansowe. Mogą być to kredyty i pożyczki wszelkiego rodzaju, w tym zadłużenie na karcie kredytowej. W teorii rata takiego kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa niż suma wszystkich rat poprzednich kredytów. Dlatego też takie rozwiązanie cieszy się dość dużą popularnością.

Konsolidacja kredytu – wady i zalety

Uruchomienie kredytu konsolidacyjnego jest bardzo korzystne w przypadku, gdy od czasu zaciągnięcia poprzednich zobowiązań finansowych rynek zmienił się i oferowane obecnie warunki kredytowania są o wiele lepsze niż wcześniejsze. W ten sposób osoby z natury zapominalskie mogą również łatwo zapanować nad swoimi finansami. Bywa bowiem tak, że terminy i wysokości spłacanych rat są trudne do zapamiętania. Kredyt konsolidacyjny wiąże się z połączeniem wszystkich rat kredytów w jedną, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym.

Warto jednak zawsze sprawdzić, czy konsolidacja kredytu w danym przypadku rzeczywiście jest korzystna. W zdecydowanej większości przypadków to rozwiązanie bardzo dobre, zwłaszcza dla osób, które mają problem z regularną spłatą swoich miesięcznych zobowiązań finansowych. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu obniżeniu ulega bowiem wysokość miesięcznej raty. Taki kredyt pozwala zapanować nad domowym budżetem i zachować płynność finansową.

Co ciekawe, sam proces konsolidacyjny wcale nie jest skomplikowany. W zasadzie nie różni się on od innych procedur bankowych. Trzeba jedynie dodatkowo udokumentować wysokość kredytów i pożyczek, które mają zostać skonsolidowane. Oczywiście środki przyznanego kredytu konsolidacyjnego nie trafiają na konto klienta, ale przeznaczone są od razu na poczet spłaty zadłużenia, a więc na rachunki konsolidowanych zobowiązań finansowych.

Czy warto zdecydować się na konsolidację kredytu?

W sytuacji, gdy posiada się kilka kredytów i ich łączne, miesięczne raty są bardzo wysokie, konsolidacja kredytu może być doskonałym rozwiązaniem. Kredyt konsolidacyjny pozwala bowiem na redukcję posiadanych obciążeń finansowych. Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę, że wiąże się to na ogół z wydłużeniem okresu kredytowania i nieco wyższym całkowitym kosztem zobowiązania tego rodzaju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here