Taka forma pracy posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj zarabiania. Przed pójściem na samozatrudnienie powinniśmy poznać wszystkie formalności oraz wymogi, które się z tym wiążą. Czym jest samozatrudnienie? Jakie są jego rodzaje? Jakie są najważniejsze formalności z nim związane? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://kobietawe-biznesie.pl/samozatrudnienie-co-powinnas-o-nim-wiedziec/ 

Samozatrudnienie – czym jest? 

Samozatrudnienie jest to sytuacja, w której pracownik decyduje się na pracę na własny rachunek. Korzysta więc etat oraz zakłada własną działalność gospodarczą. Takiej formie pracuje mówiąc potocznie na swoje, ale także na swoją odpowiedzialność. Z pewnością nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrafią mobilizować się samodzielnie do pracy. Taki rodzaj zatrudnienia wymaga bowiem odpowiedzialności, a także umiejętności zarządzania czasem. 

Jakie są rodzaje samozatrudnienia? 

No dobrze, wiemy że istnieje takie coś jak samozatrudnienie, ale dobrze jest wiedzieć również, że posiada ono swoje rodzaje. Wyróżniamy bowiem: freelancerów, którzy obecnie są najpopularniejszą formą w pracy na własny rachunek. Kolejnym rodzajem są właściciele startupów. Rodzajem osoby na samozatrudnienie jest również rolnik indywidualny, a także dziennikarz. 

Jak wyglądają formalności związane z samozatrudnieniem? 

Jeżeli chodzi o formalności, to jest ich sporo, jednak można je załatwić praktycznie nie wychodząc z domu. Bardziej złożoną kwestią są natomiast podatki. Będąc na samozatrudnieniu mamy kilka możliwości z nimi związanych. 

Oczywistym jest, że będziemy płacić 17 lub 32% w zależności od tego, 3 przekroczymy dochód 85528 zł. Możliwe jest też zdecydowanie się na podatek liniowy. Ten z kolei wynosi 19%. Kolejną opcją i jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Może on wynosić do 20%. Wszystko zależy od rodzaju działalności jaką prowadzi my. Innym rozwiązaniem jest jeszcze karta podatkowa. W takim przypadku wielkość ustalana jest przez Urząd Skarbowy.

Kolejną ważną sprawą w kwestii formalności jest ZUS. Osoby na samozatrudnieniu zobowiązane są do opłacania składek ubezpieczeniowych. Są one natomiast zwolnione od składek chorobowych. W teorii obowiązek pojawia się od pierwszego dnia pracy na takich zasadach. Warto jest też zaznaczyć, że możliwe jest uzyskanie zezwolenia co do opłacania składek ubezpieczeniowych na okres dwóch lat. 

Zobacz też: http://www.panprezent.pl/psycholog-prywatnie-czy-na-nfz-jak-znalezc-psychologa/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here