Wymiana szyby w ciągniku rolniczym – od czego zacząć?

0
315

Przypadkowe pęknięcia i stłuczenia szyb w pojazdach rolniczych zdarzają się dość często, co jest naturalną konsekwencją pracy w dość trudnych warunkach polowych. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, najlepiej od razu zamówić nową szybę i spróbować ją samodzielnie osadzić. Dostępność tego typu produktów jest duża i fabrycznie nowe szyby ciągnikowe na wymiar można kupić od ręki. Nie warto zatem czekać z naprawą uszkodzeń do przeglądu rejestracyjnego.

Skąd wziąć nową szybę?

Na rynku działa wiele firm zajmujących się sprzedażą sprzętu rolniczego, w tym nowych części zamiennych dedykowanych różnym modelom pojazdów rolniczych, przede wszystkim popularnym modelom ciągników. Część z tego typu firm ma własne sklepy internetowe, dzięki czemu zakup wybranego elementu technicznego ciągnika jest niezwykle łatwy i nie wymaga wiele czasu. Wystarczy znaleźć potrzebny nam model szyby, złożyć zamówienie i poczekać na dostawę. Niestety w przypadku starszych lub mniej popularnych modeli ciągników dostępność niektórych szyb kabinowych może być ograniczona. W takiej sytuacji warto poszukać szyby do ciągnika na wymiar. Warto pamiętać, że tego typu produkty można zamawiać bez podawania konkretnej marki lub modelu pojazdu – niekiedy jest tak, że do wybranego modelu ciągnika będzie pasowała szyba dedykowana innemu modelowi traktora. Szyby ciągnikowe na wymiar zawsze powinny być dokładnie opisane, dzięki czemu ryzyko ewentualnej pomyłki podczas zakupu jest mniejsze. Szczególną uwagę należy zwrócić na informację o stronie szyby – w przypadku szyb do drzwi kabinowych i szyb bocznych musimy zamówić ich odpowiedni rodzaj – lewą lub prawą.

Jak wymienić szybę w kabinie ciągnika?

Na początku warto sprawdzić, czy do montażu szyby potrzebna będzie specjalna uszczelka. Jeśli tak, należy ją od razu zamówić – wykorzystanie starej, zniszczonej uszczelki mija się z celem. Poza tym zamawiając nowe szyby do ciągnika na wymiar i planując ich samodzielną wymianę, należy zaopatrzyć się również w odpowiednie materiały montażowe, przede wszystkim w środki potrzebne do odtłuszczenia ramy i wklejenia nowej szyby. W montażu pomocne mogą okazać się również dodatkowe akcesoria, które pozwolą wyciąć starą szybę i osadzić w ramę nową, tak by nie uszkodzić jej powierzchni.

Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu czasu i pieniędzy, po zamówieniu wymiarowej szyby do ciągnika, jej wymianę możesz przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalną chemię montażową, ewentualnie w nową uszczelkę i znaleźć kogoś do pomocy, kto przytrzyma szybę od wnętrza kabiny. Dzięki temu ryzyko jej przypadkowego stłuczenia lub uszkodzenia podczas montażu będzie minimalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here