Ciągle mokre ręce i stopy, duże plamy z potu pod pachami, na plecach, strużki i krople spływające po karku i skroniach – tak niektórzy reagują na największy upał albo na wzmożony wysiłek fizyczny. Dla innych jest to niestety codzienność. Nadpotliwość to wstydliwy, ale dość powszechny problem. I naprawdę można sobie z nią poradzić.

Nadpotliwość – problem medyczny

Nadpotliwość nie jest chorobą, ale ewidentnie jest znakiem, że coś w naszym organizmie nie działa tak, jak powinno. Zatem jest to problem medyczny, więc swoje kroki warto skierować do specjalisty. Lekarz rodzinny powinien przepisać skierowanie na badania lub zasugerować wizytę u eksperta. Czasami problemem są hormony, głównie tarczyca, lub cukrzyca. Czasami nadpotliwość ma podłoże psychiczne – kiedy pojawia się w chwilach stresu. Czasami przyczyną jest nieprawidłowa higiena albo po prostu genetyka. Warto jednak znaleźć źródło problemu.

W wielu przypadkach można skutecznie wyleczyć chorobę, której objawem jest nadpotliwość. Czasami jednak gruczoły same z siebie pracują w zdwojonym tempie, ale i na to jest lekarstwo – beta-blokery, niektóre antydepresanty, bendodiazepin czy blokery kanałów wapniowych.

Zadbaj o swój komfort

Zanim jednak leki zaczną działać, warto zadbać o to, byś w tak zwanym międzyczasie czuł się dobrze i komfortowo. Warto sięgnąć po rozwiązania, które zmniejszą skalę problemu i zwiększą poczucie pewności. Podstawą jest skuteczny antyperspirant dla mężczyzn.

Skuteczny antyperspirant dla mężczyzn to taki, który zmniejsza wydzielanie potu, zmniejsza jego objętość i dodatkowo także niweluje przykry zapach. Powinien być na tyle silny, by powstrzymywać nadpotliwość także w czasie treningu czy stresujących sytuacji biurowych. Skuteczny antyperspirant dla mężczyzn powinno się stosować na oczyszczoną skórę wieczorem, po prysznicu. Częste prysznice z ziołowymi żelami i mydłami to także dobry sposób.

Zmniejsz skalę problemu

Możesz także wprowadzić kilka drobnych zmian, które znacznie zmniejszą skalę problemu. Jak? Zmodyfikuj dietę, wyklucz z codziennego menu kawę, alkohol, herbatę, słodycze i ostre potrawy. Zadbaj także o bawełniane ubrania, zwłaszcza skarpetki i koszulki. Zrezygnuj ze sztucznych tkanin i ubieraj się lekko i przewiewnie.

Dobrze wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz, zwłaszcza w nocy. Często zmieniaj pościel. Możesz także spróbować pić napary z ziół, które zmniejszają potliwość, na przykład szałwii, czy stosować olejek herbaciany. Jego antybakteryjne właściwości zniwelują zapach potu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here