Jednym z najważniejszych elementów w każdej spawarce jest uchwyt spawalniczy. Ma on ogromny wpływ na wygodę podczas pracy, a tym samym wpływa na jej efektywność. Dlatego wybór uchwytu jest niewykle ważny. Ważne jest także, aby uchwyt było odpowiednio dobrany do parametrów posiadanej spawarki. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając uchwyt do spawarki?

Wybór uchwytu spawalniczego

Jak wspomniano, uchwyty spawalnicze zawsze muszą być dobierane pod kątem modelu posiadanej spawarki. Trzeba bowiem pamiętać, że różne spawarki przystosowane są do spawania inną metodą. Wybierając uchwyt należy mieć to na uwadzę. Niezależnie jednak od konstrukcji i przeznaczenia spawarki pamiętać trzeba, aby uchwyt posiadał przewód prądowy, który umożliwi przepływ prądu o określonym natężeniu. Niezwykle istotny przy wyborze uchwytów spawalniczych jest również rodzaj chłodzenia, który dostosowany musi być do modelu posiadanej spawarki. Może być to chłodzenie gazowe lub chłodzenie cieczą. Wszystko zależy od tego jaką posiada się spawarkę. Wybierając uchwyty spawalnicze uwagę zwrócić należy również na długość oraz giętkość przewodów, które dołączone są do uchwytu. Im dłuższy przewód tym większa może być odległość od spawarki, w której można pracować. Przewód nie może być ani zbyt długi, ani zbyt krótki. W obu przypadkach praca może być nieco utrudniona i niewygodna.

Rodzaje uchwytów spawalniczych

Uchwyty spawalnicze można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest uchwyt do spawania metodą MMA. Cechuje go bardzo prosta budowa. Głównie dla tego, że uchwyt ten przytrzymuje jedynie elektrodę otuloną. Uchwyt do spawania metodą MMA posiada także prostą rączkę. Ta często pokryta jest elastomerem. Jest to substancja odporna na wysokie temperatury i antypoślizgowa. Drugim rodzajem uchwytu spawalniczego jest uchwyt do spawania metodą MIG/MAG. Jest to uchwyt dużo bardziej złożony niż ten poprzedni. W uchwycie znajduje się przewód prądowy oraz przewód podawania drutu spawalniczego. Dodatkowo w uchwycie znajdują się przewody do podawania gazu osłonowego oraz określonego rodzaju chłodziwa. Trzecim rodzajem uchwytu jest uchwyt TIG. Jest to w pewnym sensie połączenie uchwytu MMA i uchwytu MIG/MAG. Uchwyt ten posiada miejsce do mocowania elektrody nietopliwej oraz na przewody do przekazywania gazu osłonowego i chłodzenia.

Jak zatem widać, na rynku wyróżnić można różne uchwyty spawalnicze. Ważne jest, aby ich wybór nie był przypadkowy. Uchwyt zawsze dopasowany musi być do spawarki oraz metody spawania. W innym przypadku nie spełni swojego zadania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here