Niektóre taśmy samoprzylepne mogą z powodzeniem zastąpić gwoździe, a nawet wkręty. To produkty, które są nie tylko wytrzymałe, ale również odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w tym wysokie temperatury. Jakie są rodzaje taśm samoprzylepnych i gdzie znajdują zastosowanie? Czym się kierować podczas wyboru taśmy?

Taśmy samoprzylepne – rodzaje

Taśmy samoprzylepne znajdują zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej przyjmuje się podział na dwie główne kategorie, spośród których wyróżnia się:

  • TAŚMY DWUSTRONNIE KLEJĄCE (dzięki nim można połączyć na stałe dwa elementy):
    1. Taśmy akrylowe VHB stosowane do łączenia szkła, plastiku, drewna oraz metalu. Są bardzo wytrzymałe, cechują się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunki pogodowe.
    2. Taśmy VHB (GPH) są uniwersalne i szczególnie odporne na bardzo wysokie temperatury (aż do 230° C). Ich cechą wyróżniającą jest duża przyczepność wstępna, dzięki czemu kompensują nierówności pomiędzy łączonymi elementami.
    3. Taśmy dwustronne piankowe niezastąpione podczas łączenia nieregularnych powierzchni.
    4. Taśmy dwustronne cienkie pozwalają na zespolenie ze sobą powierzchni pomalowanych (np. proszkowo).
    5. Dwustronne błony klejowe są nazywane błonami ze względu na ich cienkość. Posiadają minimalną grubość, są w stanie połączyć wiele elementów ze sobą, jednak powierzchnia, na której będą stosowane, musi być gładka.
    6. Rzepy samoprzylepne stanowią wyroby z folii, które można montować i demontować w dowolnym momencie. Działają na zasadzie rzepu, jednak producent określa je jako rodzaj taśmy.
  • TAŚMY JEDNOSTRONNIE KLEJĄCE
    1. Taśmy winylowe – ponadprzeciętnie elastyczne, dlatego znajdują zastosowanie głównie w przypadku nieregularnych powierzchni. Co ważne, po odklejeniu nie pozostaje warstwa zaschniętego kleju. Stosowane do znakowania produktów. Występują w wielu opcjach kolorystycznych.
    2. Taśmy maskujące wykorzystywane podczas remontów. Pozwalają zabezpieczyć powierzchnię przed odpryskami farby lub lakieru.

Jak odpowiednio zamocować taśmę?

Producent folii podkreśla, że aby folia była odporna i długo utrzymywała się na danej powierzchni, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Podłoże musi zostać odpowiednio wyczyszczone oraz wysuszone. Powierzchnia nie może być nawet lekko wilgotna, bo to znacząco redukuje siłę przyczepności tasmy.
  • Zgodnie z zasadą, odcinki taśmy nie mogą być dłuższe niż 50 cm, aby dobrze podtrzymywały powierzchnię.
  • Taśma musi być naklejona w odpowiednim kierunku.

Taśmy samoprzylepne są obowiązkowym wyposażeniem każdej ekipy budowlanej Dzięki swoim zastosowaniom mogą pełnić funkcje maskowania, znakowania, uszczelniania czy ochraniania powierzchni. Ich wielozadaniowość sprawia, że powinny znajdować się również w podstawowym wyposażeniu domowego warsztatu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here