Świadomość konsumencka rośnie z każdym rokiem. Nie dotyczy już wyłącznie kosmetyków czy żywności. Coraz rozważniej dobieramy także leki czy suplementy diety. Dlatego warto wiedzieć, jakie surowce farmaceutyczne są stosowane we współczesnym przemyśle.

Surowce farmaceutyczne – jakie mają pochodzenie?

Surowce farmaceutyczne pochodzą z wielu źródeł. W przemyśle wykorzystuje się zarówno te pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, jak i te pochodzenia mineralnego i chemicznego. Zazwyczaj wymagają one przetworzenia, by mogły pełnić funkcję leczniczą. Do takich preparatów możemy zaliczyć np. dermatol oraz wazelinę. Pierwszy środek stosuje się do zasypywania ran. Wazelina natomiast ma działanie natłuszczające nie wymaga żadnej obróbki. Takich surowców jest jednak niewiele. Pozostałe w wyniku obróbki mogą być wykorzystywane szerzej niż wyłącznie w przemyśle farmaceutycznym. Dlatego sprawdzają się jako składnik receptur o ściśle określonym składzie. Takie produkty noszą nazwę leków robionych. Ich działanie jest znacznie bardziej skuteczne niż preparatów wytwarzanych hurtowo. Te specjalistyczne leki są wykonywane na zamówienie i może je przepisać wyłącznie lekarz. Tego typu preparaty mają najczęściej postać maści o konkretnych właściwościach. Surowce farmaceutyczne są także niezbędne do produkcji substancji leczniczych dla zwierząt. Ich rola w przemyśle jest więc naprawdę istotna.

Surowce farmaceutyczne – jakie warunki muszą spełnić przed dopuszczeniem do użytku?

Zanim substancje te będą mogły być wykorzystane w przemyśle, muszą one spełnić restrykcje europejskie normy. Zabezpieczają one ludzkość przed szkodliwymi surowcami, które mogłyby dać efekt odwrotny do zamierzonego. Szczególnie, że obecnie korzystamy z rozmaitych leków i suplementów diety. Mają one przecież pomóc na m w uzupełnieniu witamin czy składników budulcowych naszych mięśni. Nie dziwi więc fakt, że koncerny farmaceutyczne sięgają po coraz to nowsze surowce. Dlatego przygotowano specjalną listę produktów, które są dopuszczone do sprzedaży. Muszą jej przestrzegać firmy, które dostarczają koncernom surowców farmaceutycznych. Jeden z nich jest dostępny pod tym linkiem http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Działanie to pozwoliło odizolować niebezpieczne substancje, takie jak chociażby „dopalacze”. Nie musimy więc się obawiać, że kupimy produkty, które są dla nas bardzo niebezpieczne.

Surowce farmaceutyczne – na receptę czy bez?

Stworzenie listy produktów pozwoliło także na dokonanie podziału. W ten sposób część surowców jest dostępna bez recepty, a część na receptę. Dzięki temu regulowane jest nadmierne stosowanie środków, co zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Jest to szczególnie ważne przy lekach wykonywanych na zamówienie. Surowce farmaceutyczne powszechnie stosowane przez koncerny to m.in. glukoza, lanolina, czy kwas borowy. Substancje te odpowiadają chociażby za równowagę wodno-elektrolitową, czy pomoc w leczeniu stanów zapalnych skóry. Istotne jest także naturalne pochodzenie tych składników. Dzięki temu są one bezpieczne dla zdrowia i nie powodują różnego rodzaju reakcji alergicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here