Sprężarka powietrza – czym jest i do czego służy?

0
353

Co to jest sprężarka powietrza?

Sprężarka powietrza to urządzenie przetwarzające energię elektryczną (za pomocą silnika elektrycznego, silnika wysokoprężnego lub benzynowego itp.) na energię potencjalną zmagazynowaną w sprężonym powietrzu. W jednej z kilku metod sprężarka powietrza wtłacza coraz więcej powietrza do zbiornika, co zwiększa ciśnienie. Kiedy ciśnienie w zbiorniku osiągnie swoją górną granicę, sprężarka zostaje wyłączona. Sprężone powietrze jest następnie przechowywane w zbiorniku do momentu jego użycia. Energię sprężonego powietrza można wykorzystać do różnych zastosowań, wykorzystując energię kinetyczną powietrza, gdy jest ono uwalniane, a zbiornik jest wciśnięty. Gdy ciśnienie w zbiorniku osiągnie dolną granicę, sprężarka powietrza zostaje ponownie włączona, a zbiornik ponownie wciśnięty. Sprężarkę powietrza należy odróżnić od pompy, ponieważ działa ona na dowolny gaz / powietrze, podczas gdy pompy pracują z cieczą.

Jak działa sprężarka powietrza?

Istnieje kilka różnych rodzajów sprężarek powietrza. Sprężarka śrubowa jest najbardziej popularna w branży, ponieważ może sprężać duże ilości powietrza. Sprężone powietrze jest wykorzystywane między innymi w wiertarkach na sprężone powietrze, na przykład, gdy asfalt ma zostać rozbity podczas prac drogowych.

Tak działają sprężarki powietrza:

1. Powietrze jest oczyszczane z kurzu i brudu

Powietrze z otoczenia jest zasysane przez filtr powietrza. Jednocześnie zawór kontroluje ilość powietrza zasysanego do sprężarki.

2. Sprężone powietrze się nagrzewa

Powietrze przepływa przez dwa cylindryczne cylindry, które biegną równolegle. Na końcu śrub wnęka jest mniejsza niż na wlocie. Powietrze jest sprężane, co powoduje wytwarzanie ciepła.

3. Olej chłodzi powietrze

Gdy śruby się obracają, są kąpane w oleju. Olej smaruje śruby, pochłaniając ciepło ze sprężania i zapobiegając przedostawaniu się powietrza przez śruby. Mieszanina oleju i sprężonego powietrza przepływa przez rurkę.

4. Filtr oczyszcza powietrze z oleju

Sprężone powietrze jest podawane do pojemnika, w którym olej osiada na dnie. W filtrze u góry ostatni pozostały olej jest usuwany, zanim powietrze opuści maszynę.

5. Olej jest schładzany i ponownie używany

Przez zawór na dole olej przepływa przez rurę, w której stygnie, zanim zostanie ponownie użyty w śrubach.

Gdzie jest używana sprężarka powietrza?

Znajdziesz sprężarki powietrza używane w wielu różnych sytuacjach — możesz je znaleźć we wszystkim, od małych stacji benzynowych po duże zakłady produkcyjne. Modele obejmują zarówno duże sprężarki do wszystkich prac, jak i do nadmuchania zabawek lub przy drobnych pracach jak pistolety do zszywek, szlifierki, wiertarki, pistolety natryskowe itd.

Ogromną zaletą zasilania powietrzem jest to, że każde narzędzie nie potrzebuje własnego dużego silnika. Zamiast tego pojedynczy silnik sprężarki przekształca energię elektryczną w energię kinetyczną. Zapewnia to lekkie, kompaktowe i łatwe w obsłudze narzędzia, które pracują cicho i mają mniej zużywających się części.

Źródło: https://barracuda.sklep.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here