Drukarki 3D to bardzo innowacyjne urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Są wykorzystywane nie tylko przez firmy oferujące usługi z zakresu druku 3D, ale też zakłady produkcyjne czy też duże przedsiębiorstwa. Wspomniany sprzęt pełni nieocenioną rolę w branży lotniczej, medycznej, jubilerskiej, farmaceutycznej i samochodowej. Kluczowe jest jednak to, aby zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry i właściwie dobrać konkretny model drukarki 3D.

Drukarki 3D – na co zwracać szczególną uwagę?

Dobierając profesjonalne i niezawodne drukarki 3D warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów:

  • prędkość wydruku – im wyższa prędkość, tym bardziej efektywne urządzenie. Sprawdza się to zwłaszcza podczas drukowania stosunkowo dużych elementów i realizowania pokaźnych projektów. Podczas takich zadań najlepiej sprawdzi się model 3D Zortrax M300 Plus, charakteryzujący się jednym z największych obszarów roboczych wśród tego typu urządzeń.  Zainteresowani zawsze mogą poprosić o wydruk testowy, tak aby przekonać się, czy czas drukowania jest dla nich w pełni satysfakcjonujący,
  • łatwość obsługi – na rynku pojawiają się bardzo zaawansowane drukarki 3D, które wymagają od użytkowników sporych umiejętności. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Czasami lepiej zainwestować w prostsze i mniej skomplikowane modele o rozbudowanej funkcjonalności. W tym przypadku sprawdzi się desktopowa drukarka 3D Zortrax M200 Plus. Gwarantuje ona nie tylko precyzyjny druk, ale przede wszystkim łatwość użytkowania. To dobry wybór dla osób zaczynających swoją przygodę z drukiem 3D. Model ten jest gotowy do pracy od razu po rozpakowaniu,
  • wykorzystywane tworzywo – jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ ma wpływ na wydajność procesu drukowania. Sporą popularnością cieszą się obecnie materiały na bazie PLA, ABS oraz poliamidów.

To zdecydowanie najistotniejsze kryteria, dzięki którym podczas wybierania optymalnego modelu drukarki 3D nie popełni się żadnego błędu.

Drukarki 3D – o czym jeszcze nie należy zapominać?

Poza wspomnianymi wyżej parametrami nie należy zapominać o jeszcze kilku innych kwestiach. Przede wszystkim chodzi o zakup drukarek 3D do samodzielnego montażu. Nie jest to prosta procedura, dlatego na taką opcję powinni się decydować jedynie branżowi specjaliści, którzy przez montaż przejdą bez większych niespodzianek. Zaleca się kupowanie złożonych modeli.

Ważniejszym kryterium doboru drukarek 3D jest również preferowana technologia drukowania. Najtańszą opcją jest obecnie druk 3D z plastiku, lecz nie zawsze daje on pożądane rezultaty. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na sprawdzone rozwiązania, w tym: druk 3D z proszku gipsowego lub z żywicy. W ten sposób uzyskuje się bardzo precyzyjne i dokładne wydruki. Klienci na pewno będą w stanie to docenić, a co za tym idzie dana firma zyska nowych inwestorów. Osoby początkujące powinny bazować jedynie na podstawowych ustawieniach. W innym przypadku konieczne okaże się zakupienie urządzenia wykorzystującego dedykowany filament (np. do tworzenia prototypów).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here