Samochód w leasingu – czy to dobry pomysł?

0
229

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu jest w wielu przypadkach nieodzowne. Dysponowanie nim jest niezbędne w prowadzeniu firmy, ale też na użytek prywatny, gdzie wozimy dzieci do szkoły i ze szkoły i sami dojeżdżamy do pracy. Zapewnia nam to wygodę i oszczędza nasz czas. Nie zawsze jednak mamy środki na zakup samochodu. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest leasing.

Powinniśmy jednak dowiedzieć się, czy takie rozwiązanie jest opłacalne, ile kosztuje, jak działa i o czym pamiętać biorąc samochód w leasing. Jest to forma, w której przez cały czas użytkujemy auto, nie będąc jego posiadaczem. Wiele rodzajów leasing, jak zwrotny, finansowy, konsumencki czy operacyjny pozwoli nam na wybranie najkorzystniejszego dla nas. Pomimo tego, że przeważnie forma użyczenia samochodów jest najpopularniejsza to inne pojazdy, maszyny czy nieruchomości bywają jej przedmiotem.

W szczególności wybierany jest leasing operacyjny, ogólnie mówiąc to umowa cywilnoprawna na pewien czas w zamian za raty leasingu. Dzięki długoterminowemu wynajmowi w przypadku osób prywatnych płatność dewaluuje wartość pojazdu ze względu na użytkowanie.

Leasing auta w firmie

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej leasing na samochód to forma bardzo popularna, łączy w sobie elementy dzierżawy i kredytu. Pełnoprawnym posiadaczem auta staniemy się jednak dopiero po zakończeniu umowy, jeżeli zdecydujemy się na wykup pojazdu. Kupienie samochodu w takich okolicznościach jest dużo niższe od jego wartości rynkowej.

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, korzystają z leasingu operacyjnego, który pozwala na wpisanie w koszty uzyskania przychodu prawie wszystkich wydatków, takich jak raty za samochód, przeglądy czy paliwo.

Samochody używane, sprowadzane lub kupowane z krajów Unii Europejskiej, też obejmuje umowa leasingowa, trochę na innych zasadach, ale warto o tym pamiętać. Umowa konsumencka jest natomiast alternatywą dla kredytu w przypadku osób prywatnych, nieposiadających żadnej działalności. Leasing samochodów w przypadku zawarcia umowy nie zobowiązuje do kupienia pojazdu, ale też nie wyklucza takiej możliwości na korzystnych warunkach, jeżeli się po zakończeniu umowy zdecydujemy. Przy zawieraniu umowy zwróćmy uwagę na sposób rozliczenia, wysokość raty warunki wykupu, zabezpieczenia i co bardzo ważne taką umowę powinniśmy negocjować. Podsumowując, musimy pamiętać o tym czy dana oferta leasingu spełni nasze oczekiwania, co w niej będzie dla nas istotne po przeanalizowaniu jej wad i zalet i jaką wybierzemy adekwatną do naszych potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here