Jeśli podczas dobrej zabawy zdarzyło Ci się strącić kieliszek ze stołu albo rozlać jego zawartość na ulubioną bluzkę, nie panikuj. Na plamy z wina jest mnóstwo domowych sposobów. Wystarczy zawartość kuchennej szafki: sól, ocet czy soda oczyszczona. Ważne, by działać szybko.

Bieżąca woda.

Pierwszą metodą jest natychmiastowe wypłukanie ubrania czy też obrusu po prostu pod bieżącą wodą. Szanse są, że plama nie zdąży wsiąknąć w materiał.

Sól.

Prostym i powszechnym sposobem jest zasypanie plamy solą. Odczekaj, aż sól wchłonie wilgoć z plamy, a następnie namocz ubranie w zimnej wodzie. Po upływie około pół godziny materiał wypłucz i wypierz zgodnie z zaleceniami na metce.

Soda oczyszczona.

Soda oczyszczona pomoże nawet w wypadku starej plamy. Sposób ten jednak polecany jest do białych materiałów, podczas gdy kolorowe tkaniny mogą się odbarwić. Litr wody wymieszaj z 4 łyżkami stołowymi sody. Pozwól zaplamionej tkaninie moczyć się w tym roztworze przez minimum pół godziny.

Spirytus.  

Metodę wykorzystaj w przypadku plamy z wina na białym materiale. Tkaninę namocz w spirytusie z wodą w proporcji 1 do 1.

Ocet.

Plamę z czerwonego wina można zalać octem, byle nie balsamicznym! Pozostaw, by się wchłonął. Po upływie pół godziny spłucz zimną wodą.

Mąka ziemniaczana.

Na kolorowe lub delikatne tkaniny zastosuj mąkę ziemniaczaną, wymieszaną z odrobiną wody. Taką pastę nałóż na zaplamione miejsce, odczekaj, a następnie trzeba wypłucz w zimnej wodzie.

Woda utleniona.

Chyba w każdym domu znaleźć można wodę utlenioną. Okazuje się, że jest nie tylko pomocna przy zadrapaniach i skaleczeniach, ale też uratuje ulubioną bluzkę. W przypadku białego materiału możesz ja polać bezpośrednio na plamę, za to kolorowe lub delikatne materiały lepiej potraktować jej rozcieńczoną wersją.

Krem do golenia.

Pomoże zwłaszcza na stare plamy z wina. Krem nałóż na zabrudzenie, pozostaw na minimum kwadrans, po czym spłucz letnią wodą. Ta metoda sprawdzi się nie tylko w przypadku ubrania czy bluzki, ale też może być z powodzeniem stosowana na dywanie albo kanapie.

Białe wino.

Chociaż przyjemniej jest białe wino pić, niż je wykorzystywać do prania, resztkę białego wina można użyć do wywabienia plamy z czerwonego trunku. Szczególnie przydatne okazać się może białe wino musujące. Polej je bezpośrednio na plamę, a następnie włóż ubranie do pralki.

Jak sprać czerwone wino z obicia kanapy albo dywanu?

Zaplamione czerwonym winem obicie sofy czy fotela to niekoniecznie przyjemna pamiątka po udanej imprezie. W przypadku ulubionego mebla czy dywanu o intensywnym kolorze,  zacznij od testu w niewidocznym miejscu. Dzięki temu przekonasz się, czy wybrana metoda nie powoduje odbarwień.

Dobrze jest zacząć od soli, która wchłonie wilgoć i ułatwi dalsze czyszczenie. Następnie zastosuj roztwór z kwasku cytrynowego albo białe wino. Trzecim krokiem jest upranie miejscowo mebla czy dywanu wodą z szarym mydłem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here