Malowanie ścian to niezwykle ważne zadanie. Zanim położymy na ścianę wybraną farbę trzeba zmierzyć się z wykonaniem poszczególnych prac przygotowawczych. Jak zatem poprawnie przygotować ściany do malowania, aby efekt końcowy był w pełni zadowalający?

Malowanie z pomocą profesjonalnej firmy

Dziś na rynku nie brakuje firm, które świadczą profesjonalne usługi w zakresie malowania różnorodnych pomieszczeń. Dla tych właścicieli mieszkań, którzy nie potrafią samodzielnie uporać się z tymi pracami z pomocą przychodzi malowanie Wrocław.

Usługi w zakresie przygotowania oraz malowania ścian są tutaj świadczone szybko, sprawnie i zawsze na czas. Firma zajmuje się malowaniem ścian nie tylko w domach prywatnych, lecz także w firmach oraz w wielu budynkach użyteczności publicznej.

Jakie prace należy wykonać przed nałożeniem wymarzonego koloru farby, aby dobrze trzymała się ona na ścianie oraz jak zabezpieczyć podłoże i meble przed zniszczeniem?

Zabezpieczenie mebli przed zabrudzeniem

Przed rozpoczęciem malowania ścian należy zawsze dobrze się przygotować do tego zadania. Nieostrożne nakładanie farby może spowodować zniszczenie mebli, okien, drzwi oraz podłogi. Aby tego uniknąć na początek trzeba wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu nakryć grubą folią malarską. Najlepiej jest je zestawić na środku pomieszczenia. Do nakrywania mebli nie jest polecana cienka folia, bowiem elektryzuje się ona oraz przywiera do płaskich powierzchni. W związku z tym znacznie trudniej jest ją rozpościerać oraz można ją w łatwy sposób przedziurawić. Aby folia nie zsuwała się z mebli podczas wykonywania dalszych prac niezbędne jest jej solidne przyklejanie z pomocą taśmy malarskiej.

Idealne przygotowanie ścian do malowania

O sukcesie malowania ścian można mówić wówczas, gdy po zakończeniu prac farba nie odchodzi ze ściany oraz idealnie pokrywa całą powierzchnię. Aby tak było konieczne jest  właściwe przygotowanie podłoża do malowania.

Gdy podczas opukiwania ścian słychać charakterystyczny odgłos, to oznacza to, że tynk odspoił się od muru i trzeba będzie go skuć. Z kolei ogołocone miejsca, po dokładnym  wyczyszczeniu i zagruntowaniu, trzeba koniecznie uzupełnić nowym tynkiem.

Dużym problemem są także tapety, które powinno się zawsze zerwać  przed rozpoczęciem nakładania farby. Do tego celu bardzo przydatne jest urządzenie wytwarzające parę wodną, która rozmiękczy papier i zdzieranie tapety będzie znacznie łatwiejsze.

Trzeba zawsze pamiętać o tym, aby z powierzchni przeznaczonych do malowania znikła stara farba klejowa. Jeśli nie zostałaby ona dobrze usunięta, to wówczas odchodziłaby ze ściany w trakcie malowania. W celu dokładnego usunięcia klejówki warto użyć szpachelki.

Szpachlowanie i gruntowanie ścian

Przed rozpoczęciem malowania ścian  należy zawsze dokładnie sprawdzić czy nie ma w nich dziur oraz widocznych zarysowań. Jeśli niedoskonałości te pojawiają się, to wówczas trzeba ścianę dobrze oczyścić i zagruntować, a na drugi dzień wypełnić zaprawą szpachlową. W zależności od położonego tynku może to być zaprawa cementowa lub gipsowa. W przypadku występowania na ścianie bardzo drobnych pęknięć można użyć naprawczą masą akrylową.

Niezwykle ważną czynnością jest gruntowanie ścian. Jest ono konieczne zawsze wówczas,  gdy podłoże jest bardzo chłonne i występuje obawa, że będzie odciągać wilgoć z farby. Gruntowanie potrafi także doskonale rozwiązać problem pylącej ściany. Ponadto jest konieczne w przypadku nowych tynków, a przede wszystkim  gipsowych i okładzin z płyt gipsowo-kartonowych. Warto pamiętać o tym, aby gruntować zawsze tylko w pełni suche ściany.

Solidnie przygotowane ściany można pokryć wybraną farbą, a wówczas   efekt końcowy będzie z pewnością w pełni zadowalający.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here