Przy zakupie samochodu właściciel staje przed szeregiem obowiązkowych procedur, bez których nie można eksploatować pojazdu. Są one obowiązkowe i po prostu nie można się bez nich obejść. Obejmują one uzyskanie polisy OC oraz przegląd techniczny pojazdu. Oba te punkty mają na celu bezpieczeństwo i ochronę właściciela samochodu oraz innych uczestników ruchu drogowego. I nie jest możliwe legalne otrzymanie pierwszego z nich bez drugiego.

Co to jest kontrola techniczna pojazdu

Przegląd techniczny jest swego rodzaju przepustką dla Twojego samochodu do poruszania się po drogach. Jego celem jest ustalenie, czy pojazd jest zdatny do ruchu drogowego. Jeśli kontrola wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości wpływające na bezpieczeństwo, samochód nie otrzyma oceny pozytywnej i może nie zostać dopuszczony do ruchu.

Najlepszym sposobem na serwisowanie pojazdu jest poddanie go przeglądowi i uzyskanie certyfikatu w uznanej stacji kontroli pojazdów. Lepiej jest poddać się kontroli legalnie, sprawdzonej i certyfikowanej. Wszelkie sztuczki z nieuczciwie zdobytą kartą diagnostyczną mogą spowodować problemy dla właściciela. Po pierwsze, podczas przeglądu sprawdzane są wszystkie ważne zespoły i układy pojazdu, o których rzeczywistym stanie właściciel może nie wiedzieć. Jeśli nie zostaną one w porę wyeliminowane, mogą być przyczyną droższych napraw, a co więcej, prowadzić do wypadków drogowych. Po drugie, w przypadku uzyskania przeglądu technicznego przez pośrednika bez jego faktycznego wykonania, może dojść do odmowy wypłaty ubezpieczenia w razie wypadku.

W zależności od wieku i przeznaczenia samochodu przeglądy techniczne wymagają różnej częstotliwości. Na przykład, samochody poniżej 3 lat nie potrzebują go w ogóle. Jest on wymagany po raz pierwszy po 5 latach eksploatacji, następnie po 7, a potem co roku. Z drugiej strony, pojazdy zaangażowane w transport ludzi lub niebezpiecznych towarów wymagają kontroli co 6 miesięcy.

Jak przygotować się do przeglądu samochodu ?

Pomimo tego, że przegląd techniczny w nowoczesnym autoryzowanym serwisie trwa nie więcej niż pół godziny, to i tak wymaga czasu właściciela samochodu. Dlatego chciałbyś, aby za pierwszym razem było to zrobione dobrze. Kontrola techniczna w Rzeczypospolitej Polskiej, obejmuje sprawdzenie wielu punktów. Wśród nich są:

  • Osiągi silnika
  • Możliwość serwisowania układu kierowniczego
  • Zdolność serwisowa układu hamulcowego
  • Wydajność świateł zewnętrznych
  • Stan szyb, lusterek, wycieraczek.
  • Pasy bezpieczeństwa, czy są w dobrym stanie
  • Stan kół

Aby uniknąć późniejszej straty czasu, najlepiej jest przygotować pojazd do przeglądu z odpowiednim wyprzedzeniem. Aby to osiągnąć, wszystkie ważne systemy pojazdu powinny być w optymalnym stanie. Bardzo ważny jest układ hamulcowy. Jeżeli szukasz klocków hamulcowych, sprawdź ofertę Breck.

Ważny jest również stan karoserii – po pierwsze musi być czysta. Po drugie, nie dopuszcza się znacznej korozji na progach, nadkolach i innych częściach. Eksperci sprawdzają stan klamek i zamków drzwi, stan pasów bezpieczeństwa, mechanizm regulacji fotela, wyposażenie z chlapaczami, przyciemniane szyby i wiele innych parametrów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here