Prawidłowe żywienie szczeniąt jest kluczową kwestią w jego rozwoju. Pożywienie powinno dostarczać odpowiedni budulec, minerały oraz witaminy, by wspomagać wzrost naszego czworonoga. Warto również mieć na uwadze, że szczeniaki mają jeszcze bardzo delikatne układy trawienne, więc ich dieta powinna być szczególna. Przyjrzyjmy się, jak często i w jaki sposób powinniśmy karmić naszego ulubieńca, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju.

Do kiedy mleko matki?

Młode psy w pierwszych tygodniach powinny być karmione mlekiem matki – najlepiej do 6-8 tygodnia życia. Mogą zdarzyć się takie sytuacje, że pies wcześniej zainteresuje się pokarmem stałym, takim jak karma dla szczeniąt lub wręcz przeciwnie – będzie chciał pić mleko matki jak najdłużej. Rolą właściciela jest jednak niedopuszczenie do takiej sytuacji. Żywienie szczeniąt odstawionych od mleka matki musi dostarczać mu takich samych wartości odżywczych. Warto więc zakupić specjalne karmy dla szczeniąt, które są dostosowane do możliwości psich maluchów, zawierają niewielkie kawałki, które nie wymagają zbyt dużego wysiłku przy przeżuwaniu.

Jak często powinny jeść szczeniaki?

Pytanie to jest bardzo często zadawane. Eksperci mówią o tym, żeby nie kierować się apetytem szczeniaka, gdyż może on być wyostrzony i prowadzić do nadwagi, która jest niezwykle niebezpieczna. Dlatego też powinniśmy karmić psa w sposób racjonalny, nie martwiąc się o to, że będzie głodny. Żywienie szczeniąt wygląda inaczej niż w przypadku karmienia psów dorosłych. Szczenię ma mały żołądek, więc jednorazowo nie można podać zbyt dużej ilości jedzenia. Najlepiej stosować się do wskazań producenta na opakowaniu karmy dla szczeniaka i dostosować ilość do tych zaleceń. Częstotliwość serwowania posiłków naszym pupilom powinna wyglądać mniej więcej tak:

• Przed odstawieniem od mleka matki: około 4-6 porcji na dzień,

• 2-3 miesięczne: 4 porcje,

• 4-6 miesięczne: 2-3 porcje,

• Powyżej 6 miesięcy – 2 posiłki dziennie, w przypadku większych psów – 3 posiłki.

Czym karmić szczeniaka?

Jedną z głównych zasad przy żywieniu szczeniaka, jest to, że nie wolno mu dawać resztek z ludzkich posiłków. Organizm, który dopiero się rozwija, potrzebuje zdecydowanie innych składników odżywczych. Warto więc postawić na wartościowe jedzenie, jakim jest wysokiej jakości karma dla szczeniaka, stworzona specjalnie z myślą o psach na tym właśnie etapie. Zbilansowany skład sprawia, że możemy być pewni, że zapewniamy naszemu czworonogowi wszystko, czego potrzebuje. Dodatkowo można zaserwować swojemu pupilowi świeże, nieprzyprawione mięso poddane obróbce termicznej, gdyż w przypadku podania surowego – może grozić zatruciem pokarmowym. Należy być ostrożnym przy podawaniu kawałków kurczaka, które mogą posiadać drobne kości. Nie wolno podawać naszym małym ulubieńców słodyczy ani owoców, zamiast tego warto zainwestować w wartościowy produkt, jakim jest specjalna karma dla szczeniaka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here