Okulary przeciwsłoneczne to podstawowe akcesorium na lato. Zanim wybierzemy model, który będzie nam towarzyszył podczas tegorocznego lata, warto wiedzieć, jak dopasować kształt okularów, aby idealnie pasował do naszej twarzy.

Twarz okrągła

Osoby o okrągłej twarzy powinny stawiać na okulary przeciwsłoneczne, które sprawią, że będzie ona optycznie wyszczuplona i wydłużona. Świetnie sprawdzą się więc modele kwadratowe, prostokątne lub z kantami. Dobrym wyborem będą również okulary, które zwężają się ku dołowi.

Twarz owalna

W przypadku twarzy owalnej mamy szeroki wybór, jeśli chodzi o kształt okularów, gdyż twarz tego typu ma idealne proporcje, do których pasuje praktycznie każdy model. Warto jednak pamiętać o tym, aby szerokość okularów nie była większa niż szerokość naszej twarzy. Poza tym nie musimy się ograniczać do żadnych innych wytycznych.

Twarz trójkątna

Osoby, które mają twarz trójkątną, powinny wybierać okulary przeciwsłoneczne, które pozwalają odwrócić uwagę od górnej części, czyli takie o okrągłym bądź owalnym kształcie. Doskonałym rozwiązaniem dla trójkątnej twarzy będą również okulary bez oprawek, które pozwalają złagodzić jej ostre rysy.

Twarz kwadratowa

Posiadacze twarzy kwadratowej muszą wybierać okulary przeciwsłoneczne, które złagodzą kanciaste kontury. W tej roli świetnie sprawdzą się modele o owalnej lub okrągłej formie oraz oprawki cieniowane: z ciemniejsza górą i jaśniejszym dołem.

Twarz podłużna

Jeśli chodzi o dobór okularów do twarzy podłużnej, to w tym przypadku należy postawić na modele okrągłe.

Warto pamiętać, że odpowiednie dopasowanie okularów przeciwsłonecznych do kształtu twarzy doskonale niweluje dysproporcje twarzy sprawiając, że wyglądamy w nich idealnie.

O czym pamiętać, kupując okulary przeciwsłoneczne

Gdy już wiemy, jak dopasować okulary do twarzy, warto również zastanowić się, na jakie elementy lub parametry należy dodatkowo zwrócić uwagę. Najważniejszą funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed słońcem – nie tylko jego blaskiem, ale również szkodliwymi promieniami UV. Dlatego należy wybierać modele posiadające filtr UV 400, który całkowicie blokuje promieniowanie UVA i UVB. Kolejna rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, to filtr polaryzacyjny, który przydaje się szczególnie kierowcom. Filtr ten tłumi odbijające się od jasnych powierzchni światło, co jest szczególnie przydatne zima oraz właśnie podczas jazdy samochodem.

Warto również wiedzieć, że okulary przeciwsłoneczne mogą mieć różne kolory soczewek, które tym samym mają różne właściwości. Soczewki szare pozwalają zachować naturalny kontrast oraz barwę otoczenia i są najbardziej uniwersalnym kolorem w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Soczewki brązowe dedykowane są osobom o wrażliwych oczach, gdyż ich zadaniem jest pogłębienie ostrości. Fioletowa soczewka sprawia, że przedmioty znajdujące się na dalszym planie stają się mniej widoczne, czerwona – sprawdza się wczesnym rankiem i późnym popołudniem, gdy światło jest delikatne, żółta bądź pomarańczowa pozwala poprawić kontrast po zmroku, niebieska sprawdza się w przypadku złych warunków pogodowych, uwydatnia kolor żółty, natomiast zielona poprawia widzenie po zmroku.

Wiedząc już, jak dopasować okulary do twarzy możemy teraz wybrać idealny ich model i cieszyć się komfortem i modnym wyglądem podczas słonecznych dni przez cały rok, nie tylko latem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here