Zdrowe odżywianie i redukcja masy ciała to bardzo często występujące zapytania w wyszukiwarce Gogole. Ten fakt pokazuje tylko, jak wiele osób chce zmienić sposób odżywiania oraz to, że świadomość tego, jak ważne jest prawidłowe odżywianie dla naszego zdrowia, znacznie się zwiększył na przestrzeni ostatnich lat. Redukcja masy ciała jest wręcz niemożliwa bez odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej, która znakomicie wspomaga proces odchudzanie. Przy planowaniu swojej diety musimy zwrócić uwagę na tak ważny wskaźnik jak CPM, który oznacza całkowitą przemianę materii. Czym jest całkowita przemiana materii? Dlaczego jest tak ważna przy planowaniu diety?

Czym tak naprawdę jest wskaźnik CPM?

Całkowita przemiana materii to wskaźnik obrazujący całodobowe wydatki energetyczne człowieka wykorzystywane na jego normalne funkcjonowanie w środowisku oraz pracę zawodową. Na CPM wpływają takie czynniki jak np. energia zużywana podczas wykonywania ćwiczeń, ogólna aktywność fizyczna w ciągu dnia oraz wysiłek związany z wykonywanym zawodem (nawet jeśli to praca biurowa). Można zatem stwierdzić, że obliczając całkowitą przemianę materii, bierzemy pod uwagę ilość energii, która jest wykorzystywana przez organizm do utrzymania życiowych funkcji przez cały czas (nawet podczas snu). Aby potrzeby energetyczne organizmu, które musimy pokryć dostarczając pokarm wraz z dietą, wygląda następująco: CPM = PPM + PAL.

Jak obliczyć CPM?

PPM, a więc Podstawowa Przemiana Materii nazywany bywa „metabolizmem podstawowym”. Definiowany jest jako najniższą wartość energetyczną, niezbędną do przetrwania organizmu i zachowania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach. Wskaźnik PPM najczęściej oblicza się ze wzoru Harrisa-Benedicta, który w zależności od płci wygląda następująco: Kobiety: PPM = 655,1 + (9,6 x Masa Ciała [kg]) + (1,85 x Wzrost [cm]) – (4,7 x wiek) Mężczyźni: PPM = 66,5 + (13,75 x Masa Ciała [kg]) + (5 x Wzrost [cm]) – (6,8 x wiek). Wynik otrzymany za pomocą tego wzoru mnożymy przez wskaźnik PAL, czyli współczynnik aktywności fizycznej, który zależy od aktywności fizycznej. W większości źródeł przedstawia się on następująco: 1,2–1,39 (dla osoby leżącej, z całkowitym brakiem aktywności fizycznej), 1,4–1,69 (dla osób o siedzącym trybie życia lub wykonujących sporadycznie ćwiczenia fizyczne, 1,7–1,99 (dla osób pracujących fizycznie lub też wykonujących zawód siedzący, jednak podejmujących co najmniej godzinę aktywności dziennie), 2 i więcej dla osób wykonujących bardzo ciężką pracę fizyczną [np. rolnicy, budowlańcy] oraz sportowcy, którzy codziennie wykonują ciężkie sesje treningowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here