Zespół nadreaktywnego pęcherza to szereg dolegliwości ze strony układu moczowego, który występuje bardzo często, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wśród najczęściej występujących objawów wymienia się m.in. częstomocz oraz uczucie ciągłego parcia na pęcherz. Schorzenie to, ze względu na charakter objawów, bywa dla pacjenta mocno uciążliwe i wymaga podjęcia leczenia. Jakie przyczyny odpowiadają za nadreaktywny pęcherz i jakie są metody jego leczenia?

Nadreaktywny pęcherz – objawy

Mianem zespołu nadreaktywnego pęcherza określa się różne dolegliwości związane z oddawaniem moczu, które w zależności od stopnia nasilenia bywają dla pacjenta źródłem dużego dyskomfortu.

Nadreaktywny pęcherz – objawy dotyczą przede wszystkim parcia na pęcherz. Pacjenci bardzo często skarżą się na naglące, niekiedy wywołujące ból parcie na pęcherz, które występuje także wtedy, kiedy poziom jego wypełnienia jest niewielki. Potrzeba parcia pojawia się poza kontrolą pacjenta, jako skutek skurczu mięśni pęcherza moczowego pomimo znajdującej się w nim niskiej objętości moczu. W rezultacie u pacjentów pojawia się częstomocz, nykturia (częste oddawanie moczu w nocy) oraz nietrzymanie moczu.

Każda z tych dolegliwości w znaczący sposób przekład się na codzienne funkcjonowanie, mocno je utrudniając. Z tego powodu zespół nadrekatywnego pęcherza wymaga podjęcia leczenia, które pozwoli na zminimalizowanie uciążliwych objawów i poprawę jakości życia.

Nasilenie objawów nadrekatywnego pęcherza może zwiększać się wraz z wiekiem. Szczególnie dotyczy to okresu menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn, kiedy to zachwianiu ulega gospodarka hormonalna organizmu. Potęgować je może również brak aktywności fizycznej, stres, przewlekłe zaparcia oraz zażywanie niektórych leków.

Za główną przyczynę nadreaktywnego pęcherza uważa się zaburzenia neurologiczne w obrębie nerwów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Zdarza się jednak, że objawy schorzenia występują jako symptomy innych chorób, takich jak m.in. stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zespół jelita drażliwego oraz przewlekła i nieleczona cukrzyca.

Jak leczyć nadreaktywny pęcherz?

Zespół nadreaktywnego pęcherza z całą pewnością wymaga podjęcia leczenia, chociażby w celu poprawy komfortu życia. Proces leczenia w przypadku tej dolegliwości może być oparty na różnych metodach. Wśród nich wymienia się farmakoterapię, metody behawioralne, elektrostymulację oraz zmianę stylu życia. Niekiedy konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Wybór właściwej metody uzależniony jest od stopnia nasilenia objawów.

Pacjentom, u których zespół nadreaktywnego pęcherza ma łagodny przebieg, zaleca się przede wszystkim zmianę stylu życia polegającą na zwiększeniu aktywności fizycznej, wzbogaceniu swojej diety o produkty zawierające duże ilości błonnika, ograniczeniu napojów moczopędnych, redukcji masy ciała i wykluczeniu używek.

W przypadku średniego poziomu nasilenia objawów nadreaktywnego pęcherza zaleca się stosowanie metod behawioralnych opartych m.in. na treningu pęcherza. To połączenie ćwiczeń mających na celu przywrócenie prawidłowego cyklu opróżniania pęcherza z ćwiczeniami mięśni dna miednicy (mięśni Kegla).

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here