Przeziębienie u niemowlaka potrafi spędzać sen z powiek świeżo upieczonym mamom. Jest ono jedną z najczęstszych chorób, jakie pojawiają się w tym wieku. Z pozoru może wydawać się niegroźne. Nie należy jednak lekceważyć jego pierwszych objawów i w porę wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak objawia się przeziębienie u niemowlaka?

Najczęstszymi objawami przeziębienia jest stan podgorączkowy, katar oraz kaszel. Mogą pojawić się również nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka oraz wymioty. Stan podgorączkowy ma negatywny wpływ na ogólne samopoczucie, przez co dziecko staje się osłabione, apatyczne, a także płaczliwe. Charakterystyczne są również problemy z zasypianiem i skupieniem uwagi. Uciążliwym objawem przeziębienia jest także katar, który utrudnia oddychanie i zasypianie. Może on mieć również negatywny wpływ na karmienie piersią, ponieważ niemowlak jest mniej chętny do przyjmowania pokarmu (wynika to z problemów z przełykaniem, krztuszeniem się).

Sposoby leczenia

Istnieją różne metody na leczenie przeziębienia u najmłodszych dzieci, m.in. maści o właściwościach rozgrzewających, inhalacje z soli fizjologicznej, regulacja wilgotności powietrza, a także kropelki lub tabletki z witaminą C. Należy jednak pamiętać, że stosowanie określonej metody jest zalecane u dzieci w określonym wieku. W celach profilaktycznych można rozważyć również stosowanie suplementów diety, które mają na celu wzmocnienie organizmu i zapobieganie infekcjom. Produktem polecanym dzieciom powyżej 6. miesiąca życia w profilaktyce grypy, a także we wzmacnianiu działania układu immunologicznego jest, np. Sambucol Baby. Jest to suplement diety w formie saszetek, który zawiera w składzie witaminę C i D, a także standaryzowany ekstrakt z czarnego bzu (w jego składzie nie znajdziemy za to konserwantów, barwników oraz aromatów).

W przypadku przeziębienia należy pamiętać również o właściwym nawodnieniu dziecka. Niestety, jednym z najczęstszych objawów towarzyszącym infekcjom jest katar, który utrudnia karmienie piersią. Dlatego przed jego rozpoczęciem można zakropić sól fizjologiczną do nosa, co pomoże złagodzić nieprzyjemne dolegliwości (w przypadku innego preparatu należy skonsultować jego użycie z lekarzem). Pamiętajmy, że jeśli katar trwa dłużej niż dziesięć dni i nie obserwuje się poprawy można podejrzewać również zapalenie zatok. Dlatego jeśli pojawią się niepokojące objawy nie warto ich lekceważyć i skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here