Legendy polskie – co ze sobą niosą?

0
783

Legenda jako ma na celu ubarwić historyczną postać, by stała się ona bardziej interesująca. To także chęć wyjaśnienia, dlaczego np. jakaś miejscowość czy rzeka itp. otrzymała taką, a nie inną nazwę. Każde państwo szczyci się pradawnymi opowieściami. Nasz kraj również może pochwalić się bogatym zbiorem polskich legend.

Dla kogo tworzono legendy polskie?

Opowieści o ludziach żyjących w pradawnych czasach snuto wieczorami przy trzaskającym drewnie z ogniska, wokół którego gromadzili się sąsiedzi oraz dzieci. Poprzez niezwykłe historie bajarza dzieci i dorośli poznawali wartości oraz życiową mądrość. Klechdarz opowiadał o świętych, którzy kiedyś żyli i przysłużyli się swoim ziemskim postępowaniem ludziom lub boskiej chwale.

Utrwalano również za pomocą legend wydarzenia historyczne, w których brali udział rycerze, królowie, politycy, czy też mędrcy oraz zwykli ludzie. Pojawiały się także postaci zmyślone lub tylko prawdopodobnie istniejące w przeszłości, które nadawały sens np. nazwom miasta.

Najbardziej znana legenda polska o nazwie miasta

Taką legendą jest opowieść o powstaniu nazwy obecnej stolicy Polski, Warszawy. Legenda mówi o rybaku o imieniu Wars i jego żonie Sawie, którzy mieszkali nad Wisłą. To dzięki ich imionom stolica zawdzięcza swą nazwę.

Stało się tak za sprawą udzielenia pomocy przez parę Warsa i Sawę, którzy byli małżeństwem, księciu Siemomysłowi. On to zgubił drogę podczas polowania w kniei. Na szczęście natknął się na chatę, w której mieszkali ubodzy rybacy. Prości ludzie ugościli go i nakarmili, dali nocleg.

Za ich dobre serce książę oddał im ziemię, na której mieszkali, na własność. Miał rzekomo powiedzieć: „ziemię tę oddaję Warszowom we władanie”.

Podania i legendy potrafią być nieścisłe

Ponieważ legendy były podawane ustnie, bieg wydarzeń potrafił się zmieniać. Tak też stało się z legendą polską o Warszawie. Drugie podanie mówi, iż Sawa była syrenką, którą Wars uwięził.

W tej polskiej legendzie Wars występuje jako młody silny rybak. Postanowił on złowić piękną złotowłosą syrenę i mieć ją na własność. Oczywiście okazało się, że obydwoje się pokochali. Gdy sobie o tym powiedzieli, Sawie odpadł rybi ogon, a na jego miejscu pojawiły się nogi.

Mieszkańcy na cześć zakochanej pary, która wkrótce wzięła ze sobą ślub, nazwali swoją rybacką wioskę Warszawą. Jak widać, obydwa podania różnią się od siebie. Niemniej sprowadzają do tej samej nazwy miasta.

Skarbnica książek z legendami polskimi

Przytoczona jedna legenda w 2 wersjach to kropla w morzu, jeśli chodzi o tego typu literaturę. Polskich legend mamy całe mnóstwo, czego dowodem są niezliczone pozycje w internetowym antykwariacie Tezeusz.

Warto czytać legendy nie tylko dzieciom, ale także samym sobie. Wszakże podana historia w takiej wersji podoba się wszystkim ludziom bez względu na ich wiek metrykalny. Z pewnością są tacy, którzy wielu legend i podań z polskich zbiorów jeszcze nie znają i chętnie o nich poczytają.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here