Pellet, brykiet, węgiel. Jeśli mieszkasz w domku, który trzeba ogrzewać, to z pewnością czasami zastanawiasz się, który z tych materiałów opałowych jest lepszy. Okazuje się, że sporo osób decyduje się na piec na pellet. Dlaczego?
Ekologiczny i ekonomiczny materiał opałowy

Jednym z głównych czynników, które bierze się pod uwagę są względy ekonomiczne. Ceny pellet Warszawa są dosyć przystępne. Poza tym piece na tego typu opał można zakupić w przystępnej cenie. Co więcej, jeśli zmieniamy piec stary na nowy, bardziej ekologiczny, to czasem możliwe jest skorzystanie z państwowej dotacji.

Innym czynnikiem, który szczególnie trafia do zwolenników ochrony środowiska jest to, że jest to materiał ekologiczny. Wynika to z faktu, że do produkcji pelletu nie wykonuje się wycinek zdrowych lasów, tylko wykorzystuje się pozostałości z tartaków oraz zakładów stolarskich. Pellet składa się z resztek drewna, trocin i innych zrębków. Oprócz tego sam proces produkcji pelletu odbywa się w sposób, który ma na względzie ochronę środowiska. Poszczególne granulaty sklejane są dzięki działaniu pary wodnej oraz substancji, które są składowymi drewna. Pellet, który posiada niezbędne certyfikaty podczas spalania emituje minimalną ilość dwutlenku węgla. Dodatkową zaletą jest to, że podczas spalania do atmosfery przedostaje się niewiele takich szkodliwych substancji jak metale ciężkie, rakotwórcze substancje lub inne zanieczyszczenia. Pellet wypada bardzo korzystnie w porównaniu ze spalaniem innych materiałów opałowych. Oczywiste jest, że podczas spalania każdego rodzaju paliwa powstają spaliny, jednak certyfikowany pellet wydaje ich dużo mniej w porównaniu z innymi paliwami.

Pellet czy drewno – co lepsze?

Drewno jest materiałem opałowym, które produkowane jest w sposób najbardziej ekologiczny. Drewno opałowe jest produktem bardzo dostępnym w Polsce. Lepszym rodzajem drewna opałowego jest drzewo liściaste. Spalanie tego rodzaju drewna jest bardziej równomierne niż drewna iglastego. Poza tym iglaste drzewa posiadają żywicę, która powoduje wytwarzanie większej ilości dymu i sadzy. Przewaga pelletu nad drewnem jest taka, że jeśli ogrzewamy mieszkanie drewnem, to regularnie musimy rozpalać. Poza tym pellet jest pakowny w zgrabne opakowania, co nie wymaga tak dużej powierzchni do magazynowania, jak w wypadku drewna. Gotowy produkt jakim jest pellet, ponieważ występuje w formie sprasowanego granulatu, to nie potrzebuje czasu na wyschnięcie. A jeśli opalalibyśmy mieszkanie wilgotnym drewnem, to byłoby to mało wydajne. Jeśli ktoś ma dostęp do taniego drzewa albo co jeszcze lepsze , posiada własny las, to być może wybierze opcję kotła, który łączy opcje opalania drewnem i pelletem. Dzięki temu, kiedy ma się chęć, to można korzystać z funkcji palenia drzewem, a kiedy praktyczniej i wygodniej będzie opalać pelletem, to można przełączyć na tę możliwość.

Pellet jest bardzo wygodnym materiałem opałowym. Nie zostawia tyle brudu co węgiel, jest ekologiczny, pachnie lasem i drewnem, ponieważ powstaje z resztek drewna. Jest też produktem bardzo korzystnym cenowo. Warto więc wziąć pod uwagę paliwo jakim jest pellet.

Potrzebujesz firmy zajmującej się pozycjonowaniem? Zapraszamy do kontaktu z wrocławską agencją Nedio.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here