Karta pomiarowa – niezbędnik do aktywizacji danych

0
578

Czy kiedykolwiek słyszałeś o aktywizacji danych? To rodzaj procesu z wykorzystaniem aplikacji pomiarowych. To rodzaj zbieracza danych, który będzie potrzebny do dalszych procesów. W zależności od zapotrzebowania na dane aplikacja może przechowywać je do dalszego scharakteryzowania, monitorowania lub kontroli. Proces ten nie może się odbyć bez odpowiedniej karty pomiarowej o wysokiej pojemności. 

W celu zaprezentowania działalności procesu wykorzystamy kartę typu PCI. 

Do czego służą systemy do aktywizacji danych? 

Profesjonalne systemy do aktywizacji danych są wykorzystywane do systemu zastosowań audio, pomiarach akustycznych oraz analizie wibracji. Poza kartą niezbędna jest profesjonalna aplikacja. W opisywanym module PCI do mierzenia pomiarów wykorzystuje się aplikacje DAQ. Z jej pomocą karta pomiarowa może:

  • Wykonywać pomiary kilku sygnałów wejściowych z dużą dokładnością. Model PCI jest w stanie mierzyć aż dwóch kanałów analogowych z rozdzielczością 24-bitów.
  • Z łatwością zmieniać konfiguracje. To zasługa elastycznemu wyborowi pomiędzy AC lub DC coupling oraz prąd biasu 4mA dla elektronicznych czujników piezoelektrycznych.
  • Tworzyć automatyczne testy. Profesjonalizm kart pomiarowych umożliwia tworzenie prób napięcia wejściowego z zakresem od ±40 V do ±0.316 V.
  • Odbierać dowolną częstotliwość z uwagi na występowanie wygodnych wejść i wyjść analogowych. W przypadku systemów PCI mamy do wyboru dwa wejścia i wyjścia o częstotliwości 432 Ks/sek  i 192 kS/sek na szynę PCI.

Kilka słów na temat części PCI

Omówienie części do aktywizacji pozwoli na lepsze zrozumienie procesu. Wysokowydajnościowa karta pomiarowa może składać z następujących elementów:

Konwerter analogowo-cyfrowy (A / D)

To kluczowy element urządzenia. Jego zadanie polega na przekształcaniu napięć prądu stałego uzyskanych z przetworników na wartości cyfrowe. Za jego pomocą karta pomiarowa może służyć do mierzenia: temperaturę, prędkość, przepływ lub ciśnienie. Konwerter występuje w dwóch rodzajach. Integrujący – mierzy średnią wartość wyjściową prądu bez hałasu. System nieintegrujący bierze pod uwagę źródła hałasu.

Wyjście analogowe

To rodzaj przetwornika typu cyfrowo-analogowego. Jego zadanie polega na interpretacji polecenia ze sprzętu sterującego. Po przetworzeniu informacji kieruje ją na napięcie stałe lub prąd stały. Do tego momentu przetwornik działa na tej samej częstotliwości. Kiedy polecenie zostanie zmienione wartość dla prądu stałego zmieni się. Napięcie z przetwornika cyfrowo-analogowego można wykorzystać do: sterowania prędkością wentylatora, położeniem zaworu lub natężeniem przepływu pompy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here