Wiele osób zastanawia się, czym zajmuje się notariusz i jakie czynności dokładnie wykonuje. Samo słowo notariusz z języka łacińskiego – notarius, oznacza pisarz, stenograf, dawniej także rejent. Obecnie notariusz to osoba upoważniona przez władze danego państwa do poświadczania, stwierdzania pewnych faktów zgodnie z obowiązującym prawem. Natomiast kancelaria notarialna to miejsce, w którym notariusz pracuje.

Jakie czynności prawne świadczy kancelaria notarialna?

W kancelarii notarialnej wykonuje się czynności w zakresie spadków, spraw rodzinnych, intercyz, kupna i sprzedaży nieruchomości itp. Usługi takiej kancelarii dotyczą także poświadczania pewnych dokumentów oraz faktów zgodnie z obowiązującym prawem polskim, tworzenia aktów notarialnych, pełnomocnictwa, a także reprezentowania danych osób.

Niektóre sprawy prowadzone przez kancelarie notarialne mogą być także rozpatrywane w sądzie, np. sprawy dotyczące spadku. Warto jednak podkreślić, że czynności prowadzone przez notariusza w sprawie spadków przebiegają płynniej, a rozstrzygnięcia są szybciej uzyskiwane.

Kancelaria notarialna – jaką wybrać?

Oczywiście najlepiej wybrać kancelarię, która cieszy się dobrą opinią, jest rzetelna i słucha swoich klientów. Przed skorzystaniem z usług danego notariusza, warto dowiedzieć się, jakie ma on opinie, jakimi sprawami najczęściej się zajmuje i jakie ma doświadczenie w prowadzeniu spraw, które nas konkretnie interesują.

Kiedy udać się do kancelarii notarialnej?

Do notariusza można wybrać się zawsze wtedy, gdy mamy do załatwienia sprawy prawne dotyczące poświadczenia dokumentów, chcemy kupić albo sprzedać jakąś nieruchomość, gdy chcemy spisać swój testament lub chcemy, żeby notariusz był naszym pełnomocnikiem. Do kancelarii notarialnej możemy wybrać się również wtedy, gdy mamy pewne wątpliwości dotyczące czynności prawnych i nie wiemy, co dokładnie mamy w danej sytuacji zrobić.

W kancelarii notarialnej wiele spraw prawnych można rozwiązać bez pójścia do sądu, co często jest korzystniejsze dla klienta. Dzięki temu możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej i zaoszczędzić dużo czasu. Bardzo często taką opcję wybierają klienci, którzy przychodzą do notariusza w sprawie spadku lub intercyzy małżeńskiej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here