Mogłoby się wydawać, że kaligrafia jest wymarłą sztuką. W ocenie wielu osób odeszła ona do lamusa i dzisiaj nie znajduje żadnego zastosowania. Nic bardziej mylnego. Nie tylko kaligrafia wciąż przydaje się w wielu dziedzinach życia, to jeszcze produkty do wykonywania artystycznej kaligrafii cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Czym jest kaligrafia?

Kaligrafia to po prostu sztuka pięknego, starannego pisania. Kiedyś przykładano do tej dziedziny ogromną wagę. Była przedmiotem nauczania w wielu szkołach, a w czasach średniowiecznych nawet na uniwersytetach. W Polsce był to przedmiot nauczania początkowego aż do 1960 roku. Do dzisiaj jednak w pierwszych latach nauki przykłada się dość dużą wagę do starannego pisania. Nauczyciele oceniają zeszyty uczniów, sprawdzając precyzję i estetykę pisania.

Czy kaligrafia to wymarła dziedzina?

Mogłoby się wydawać, że w dobie powszechnej informatyzacji i cyfryzacji, kaligrafia jest wymarłą dziedziną. Rzadko bowiem podejmujemy się ręcznego pisania. Wszelkie notatki, pisma, wnioski i podania sporządzane są na komputerze. W niektórych dziedzinach życia kaligrafia ma jednak wciąż ogromne znaczenie. W niektórych miastach funkcjonują nawet specjalne szkoły kaligrafii, iluminatorstwa i dziedzin pokrewnych. W Polsce działa też Polskie Towarzystwo Kaligraficzne.

Gdzie znajduje zastosowanie kaligrafia?

Kaligrafia ma zastosowanie przede wszystkim w branży kreatywnej. Korzystają z niej rysownicy, graficy, projektanci wnętrz i architekci. To nie jest obca dziedzina dla firm marketingowych, agencji reklamowych i innych podobnych podmiotów. Staranne pisanie sprawdza się też przy tworzeniu kartek okolicznościowych – na urodziny, imieniny, rocznice, roczki, chrzty, komunie, jubileusze, śluby i wiele innych okazji. Modne jest dzisiaj tak zwane DIY, czyli z angielskiego „do it yourself” – „zrób to sam”. Coraz więcej osób samodzielnie tworzy prezenty, upominki, kartki i inne akcesoria, które mogą się sprawdzić jako prezent dla bliskiej osoby. Te osoby z pewnością korzystają przy tym z kaligrafii.

Jakie akcesoria do kaligrafii?

Na rynku można znaleźć różnorodne akcesoria do kaligrafii. W tym katalogu należałoby wymienić przede wszystkim specjalne, wodoodporne pisaki ze srebrnym lub złotym tuszem, unikalne stalówki, zestawy markerów o różnorodnych kolorach, a także pisaki o różnym poziomie grubości, które umożliwiają nadanie tworzonemu napisowi wyjątkowego, charakterystycznego kształtu. Asortyment sklepów jest naprawdę szeroki. Dzięki tym produktom można stworzyć wyjątkowe, kaligraficzne dzieło.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here