Estetyczny balkon, odpowiednio urządzony to nie tylko wizytówka naszego domu czy mieszkania, ale także miejsce, w którym możemy efektywnie odpocząć po ciężkim dniu. Obowiązkowym elementem aranżacji przestrzeni zewnętrznej są rośliny, które budują naturalną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale przede wszystkim tworzą niepowtarzalny klimat na balkonie. Aby jednak kwiaty utrzymywały się w dobrej kondycji przez wiele miesięcy, musimy wybrać takie ich gatunki, które przyzwyczajone są do zmiennych warunków atmosferycznych, wysokiej temperatury czy dużego nasłonecznienia. Na jakie rośliny warto się zdecydować? Sprawdźcie w naszym poradniku.

Balkon od południowej strony

Dużym kłopotem jest właściwa aranżacja balkonu położonego po stronie południowej. To tam mamy do czynienia z największym nasłonecznieniem, a tym samym z wysoką temperaturą panującą już od wczesnych godzin porannych. Z tego też względu nie każda roślina będzie mogła rosnąć na takim balkonie. Nie oznacza to oczywiście, że właściciele domów czy mieszkań o południowej ekspozycji muszą inwestować w rośliny sztuczne. Istnieją bowiem gatunki, które z pomocą kredytów pozabankowych, możecie kupić do dekoracji południowego balkonu. Jakie to kwiaty?

Przede wszystkim tradycyjne, najczęściej spotykane petunie i surfinie. One doskonale radzą sobie z gorącym klimatem. Wymagają oczywiście okresowego podlewania, intensywniejszego w okresie upałów. Dodatkowym atutem tych kwiatów jest ich ogromna różnorodność kolorystyczna, dzięki której można zaaranżować balkon dowolnie – zgodnie z własnymi oczekiwaniami estetycznymi. Inną rośliną, którą można zastosować na balkonach południowych, jest na przykład begonia. Jest powszechnie spotykana, dlatego z pewnością nie będziecie mieć żadnego problemu, aby ją kupić i posadzić na balkonie.

Alternatywne rozwiązania

Nie zawsze jednak mamy czas czy umiejętności, aby zadbać o kwiaty balkonowe. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zakup sztucznych roślin. Czy to trend, który dawno przeminął, a balkony bogate w plastikowe kwiaty są passe? Nie! Dziś sztuczne rośliny nabrały zupełnie nowego znaczenia, ale przede wszystkim wyglądu. Do złudzenia przypominają naturalne kwiaty czy krzewy, a do tego nie wymagają żadnej pielęgnacji. Należy się jednak liczyć ze sporym wydatkiem, szczególnie jeśli planujecie zakup roślin wykonanych estetycznie i realistycznie. Jeśli przeszkodą w dekoracji balkonu sztucznymi kwiatami są przejściowe problemy finansowe, skorzystajcie z możliwości, jakie dają kredyty pozabankowe.

O czym należy pamiętać, aranżując balkon roślinami syntetycznymi? Przede wszystkim o ich odpowiednim rozmieszczeniu, które gwarantuje oczekiwany efekt estetyczny. Starajcie się nie tworzyć ogrodów botanicznych, ale przestrzenie urządzone z rozmysłem. Zbyt wiele dekoracji będzie sprawiać przytłaczające wrażenie. Okresowo też należy o rośliny sztuczne zadbać, czyli umyć je pod bieżącą wodą, dzięki czemu szybko odzyskają dawny blask.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here