Wybór fotelika samochodowego to nie lada wyzwanie. Młodzi rodzice często mają problem z wyborem pierwszego fotelika dla swojego dziecka. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaki fotelik samochodowy?

Jaki fotelik samochodowyPierwsza rzecz to dobór fotelika do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Istnieją trzy grupy fotelików. Pierwsza to foteliki dla dzieci w przedziale wagowym 0-13 kg, czyli tzw. łupiny. Fotele te przeznaczone są dla dzieci od ich urodzenia. Często dzięki dodatkowym adapterom, można je wspiąć na stelaż wózka. Druga grupa to foteliki dla dzieci wiążących 9-25 kg. Te foteliki są już większe, dla dzieci, które samodzielnie siadają.
Trzecia grupa to foteliki dla najstarszej grupy dzieci, które ważą powyżej 15 kg. Te fotele zaleca się dla dzieci powyżej 4 roku życia. Jest to związane z tym, że dziecko przypięte jest tylko pasem samochodowym. Młodsze dzieci, z pasów wychodzić.

Jak dopasować fotelik do samochodu?

Jaki fotelik samochodowy wybrać, zależy także od posiadanego samochodu. Trzeba pamiętać, że fotelik musi pasować do auta. Foteliki mogą być mocowane tylko za pomocą pasa samochodowego lub mocowania isofix. Przed wyborem trzeba sprawdzić czy auto posiada to mocowanie. Jeżeli nie, musimy szukać fotelika, który można zamocować za pomocą pasów. Jeżeli będziemy używać isofix, to do fotelika z grupy pierwszej i drugie będzie potrzebna baza isofix.
We wszystkich fotelikach z pierwszej grupy, dzieci przewożone są tyłem do kierunku jazdy. Wybierając fotelik z grupy drugiej możemy wybrać czy chcemy dalej wozić dziecko tyłem, co zalecane jest do 4 roku życia, czy przodem. Dla niezdecydowanych są także foteliki, w których można przewozić dzieci zarówno przodem, jak i tyłem.
Często wybierane są foteliki obrotowe. Dzięki możliwości obrócenia fotelika, dziecko łatwiej jest do niego posadzić i zapiąć.

Jakie koszty?

Kolejną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę, to budżet jakim dysponujemy. Rozpiętość cenowa jest tu naprawdę duża. Najdroższy modele, to te obrotowe. Oczywiście foteliki na bazie isofix to także większy wydatek.
Najważniejszą kwestią jest jednak bezpieczeństwo. Przed zakupem warto poznać oceny fotelików w testach. Najbezpieczniejsze, będą miały najwyższe noty. Nie warto kupować tanich fotelików z marketu, które nie przeszły żadnych testów, poza homologacją. W końcu fotelik ma chronić, życie naszego największego skarbu, czyli naszego dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak usunąć rdzę
Następny artykułJak zrobić fale

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here