Każdy, kto posiada własny trawnik, wie doskonale, jak dużo pracy potrzeba, aby utrzymać go w idealnym stanie. Okres jesienny często budzi wiele wątpliwości względem tego, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja ogrodu. Poniższy artykuł stanowi kompendium podstawowych zasad, którymi należy się kierować podczas dbania o trawnik w okresie przejściowym.

Czy jesienią należy kosić trawę?

Częstym błędem w okresie przejściowym, jest rezygnacja z koszenia, szczególnie, gdy pogoda nie zachęca do takich prac. Jesienią trawa rośnie znacznie wolniej, niż wiosną, czy latem, jednak w dalszym ciągu należy ją regularnie przycinać. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, trawnik należy kosić przynajmniej do połowy października, w dni, w które murawa nie jest mokra po deszczu. Ten proces pielęgnacyjny nie tylko pomoże w utrzymaniu porządku w ogrodzie, ale wpływa też korzystnie na krzewienie się traw.

Jakie środki do pielęgnacji trawników stosować na jesień?

Chcąc wzmocnić trawnik, warto zdecydować się na różnego rodzaju nawozy, których na rynku można znaleźć naprawdę wiele, jednak nie wszystkie dostępne produkty będą dobre w okresie przejściowym. Nawozy jesienne powinny charakteryzować się małą zawartością azotu lub jego całkowitym brakiem. Dobry produkt na tę porę roku powinien zawierać fosfor i potas, pierwiastki wspomagające proces krzewienia się i odpowiedzialne za dobrą odporność na niskie temperatury.

W przypadku gleby o bardzo niskim pH, można dodatkowo zastosować nawozy odkwaszające, a zatem wykonać tak zwane wapnowanie. Jest to jednak zalecane jedynie w konieczności, wynikającej z bardzo kwasowego odczynu pH, w przeciwnym razie zabieg ten lepiej zostawić na koniec zimy.

Jak usunąć niepożądany mech i chwasty?

Mech stanowi częsty problem w pielęgnacji trawnika, ponieważ raz usunięty, chętnie powraca. Poza zastosowaniem odpowiednich środków, które zawierają siarczan żelaza, niezbędne są także profilaktyczne zabiegi, takie jak np. dokładne sprzątanie po koszeniu. Pozostawione na trawie ścinki stanowią idealne warunki do rozrostu mchu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wygrabienie odciętych listków, a następnie przeprowadzenie aeracji i piaskowania, które poprawią poziom napowietrzenia murawy i jej strukturę.

Innym niechcianym gościem na naszym trawniku mogą być chwasty, którym okres przejściowy nie przeszkadza w dalszym rozroście. Usuwania chwastów nie należy odkładać w czasie, a już na pewno pozostawiać tego na wiosnę, ponieważ wówczas poradzenie sobie z problemem będzie o wiele trudniejsze. W walce z chwastami idealnie sprawdzą się tradycyjne i proekologiczne metody mechaniczne, a zatem ich ręczne usuwanie. Należy wówczas usunąć je w całości, z korzeniem, aby nie odrosły. W sklepach nie brakuje też dobrych i uniwersalnych środków chwastobójczych, które w szybszy sposób pozwolą oczyścić trawnik z niechcianych gości, a przy tym są bezpieczne dla samej trawy.

Czy okres jesienny jest dobrym momentem na dosiew trawy?

Pogoda w okresie jesiennym sprzyja szybkiemu kiełkowaniu nasion, dlatego warto w tym czasie uzupełnić ubytki na murawie. Do tego celu nadadzą się zarówno nasiona, których używaliśmy podczas zakładania trawnika, jak i specjalne mieszanki renowacyjne i regeneracyjne, jakie można dostać w sklepach.

Przy dosiewaniu najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża, tak, aby nasiona nie zostały zmyte przy pierwszym silnym deszczu. Ubytek w trawniku należy starannie wygrabić, a następnie oprószyć świeżą ziemią i dopiero na nią rozsypać nasiona. Tak przeprowadzony proces dosiewu daje większą pewność, że nowa trawa się przyjmie i na wiosnę trawnik będzie w idealnym stanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here