Małe kotki mają niezwykłą moc rozczulania i zmiękczania nawet najtwardszych serc. Wiele osób, które nie wyobrażają sobie życia z kotem, zmienia nagle zdanie, gdy na ich drodze stanie miaucząca puchata kulka. Czy jednak koci maluch to już w pełni ukształtowane zwierzę?

Jak wychować kota?

Jak wychować kotaOkazuje się, że kota można, a wręcz należy wychować. Odpowiednie przygotowanie do życia w określonych warunkach pomoże zwierzęciu i człowiekowi znaleźć wspólny język i jeszcze bardziej cieszyć się przyjaźnią. A więc jak wychować kota? Kluczową rolę odgrywa w tym procesie wczesna młodość kociaka, kiedy to jest jeszcze pod opieką matki. To właśnie ona uczy malucha kocich zachowań – korzystania z kuwety, higieny i dbania o własne futerko, relacji z innymi kotami i ludźmi. Na tym etapie kot otrzymuje ogromną dawkę podstawowej wiedzy o zasadach kociego życia, dlatego tak ważne jest, by co najmniej swoje pierwsze trzy miesiące w towarzystwie matki. W wyjątkowych sytuacjach rolę „nauczyciela” mogą pełnić starsze koty.

Kot w nowym domu

Co dzieje się, gdy kot trafia do nowego domu i musi samodzielnie radzić sobie w nowym dla niego świecie? Bardzo ważne jest ustalenie przez właścicieli określonych reguł, a następnie konsekwentne przestrzeganie ich. Popularne problemy to na przykład kocie spacery w niedozwolonych miejscach, na przykład na kuchennym blacie, lub spanie na stole w jadalni. Należy od początku wspólnego życia uczyć kota, że takie zachowania są niedozwolone. Kot jest mądrym zwierzęciem i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czego mu nie wolno, ale równocześnie jako indywidualista dbający o własny komfort, będzie wielokrotnie sprawdzał, jak bardzo może wypróbowywać cierpliwość swojego człowieka.

W sytuacji, gdy kot zachowuje się w niepożądany sposób, należy wyraźnym tonem wydać odpowiednią komendę – wspólną dla wszystkich zabronionych sytuacji, np. „nie wolno” czy „stop”. Kot oczywiście nie zrozumie sensu tych słów, ale konsekwentne używanie ich w tym samym celu pozwoli kotu zapamiętać ich brzmienie i skojarzyć je z sytuacją, w której człowiek oczekuje zmiany zachowania. To uniwersalny sposób na oduczenie kota niewłaściwych zachowań. Tak wychowane zwierze będzie z pewnością wspaniałym przyjacielem i towarzyszem życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here