W kontekście zarządzania firmą i optymalizacji produkcji dosyć często pojawia się zagadnienie systemu ERP. Jest to system informatyczny, który pomaga zoptymalizować produkcję oraz zarządzać wszystkimi procesami.

Co to jest ERP?

Słowo ERP pochodzi z języka angielskiego i oznacza „Enterprise Resource Planning”, co oznacza „Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa”. Warto sobie uświadomić, że jest to niezwykle pojemne oraz szerokie pojęcie. System komputerowy ma pomóc realizować poszczególne procesy produkcyjne, a także nimi zarządzać. W praktyce chodzi oczywiście o strategię sterowania procesami produkcyjnymi. Powinna być maksymalnie nastawiona na rentowność i zyski. W zakładach produkcyjnych oraz przedsiębiorstwach system ERP jest chętnie wykorzystywany od wielu lat.

Jak działa system ERP?

Wśród obszarów zarządzania systemu ERP można wymienić przede wszystkim księgowość, kontrolę stanów magazynowych, zbieranie zamówień, monitorowanie jakości oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Kluczowe są wszelkie zasoby firmy, nie tylko środki pieniężne, ale również produkty, surowce oraz pracownicy. System umożliwia bardzo szybkie wprowadzenie optymalizacyjnych zmian we wszystkich sektorach przedsiębiorstwa. Dobrej klasy system jest w stanie objąć kontrolą wszystkie procesy dystrybucyjne oraz produkcyjne, która zachodzą w spółce. Głównym celem oprogramowania jest uproszczenie procesów biznesowych oraz integracja wszystkich działań organizacji. Taki system to bez wątpienia podstawa koordynowania biznesu.

Struktura modułowa

W 1990 roku pojawiło się po raz pierwszy określenie ERP. Najistotniejsze są oczywiście zasoby ludzkie, które mają ogromny wpływ na eksploatację reszty zasobów. Zasoby ludzkie to przede wszystkim pracownicy, a także ich umiejętności. Duży wpływ na rozwój systemów ERP miały także aplikacje mobilne oraz technologia chmurowa. Warto mieć na uwadze, że wszystkie systemy ERP są oparte na strukturze modułowej. Takie rozwiązanie sprawia, że oprogramowanie jest elastyczne i potrafi się dostosowywać do nowych warunków. Jeżeli chodzi o moduł produkcyjny to będzie on raczej bezużyteczny w przedsiębiorstwach handlowych. Takie rozwiązanie raczej nie są użyteczne i opłacalne. System ERP można łatwo dopasować do rodzaju działalności oraz wielkości spółki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here