Problem rdzy występuje w każdym domu. Jedni kupują drogie preparaty, aby pozbyć się problemu. Inni zaś szukają różnych metod na pozbycie się jej domowymi sposobami. Oczywiście wszystko zależy od tego jak duży obszar zajęła rdza i gdzie ona się znajduje. W przypadku małej ilości rdzy np. na rowerze można spróbować ją usunąć twardą szczotką z odrobiną wody. Jak usunąć rdzę z metalowych elementów?

Jak usunąć rdzę?

Jak usunąć rdzęPierwszą rzeczą jaką powinniśmy wykonać jest spróbowanie zeskrobania rdzy przy pomocy odpowiedniego narzędzia ( ważne jest, żeby nie porysować danego elementu), następnie można użyć octu domowego, który jest dość skutecznym środkiem w walce z nią. Na pomoc może nam przyjść również sok z cytryny i sól, taką mieszankę nakładamy na szczotkę i szorujemy zmienione rdzą miejsce. Jeżeli chcemy usunąć rdzę z mniejszych elementów, dobrym sposobem jest włożenie ich na noc do pojemnika z colą. Napój ten jest bogaty w kwasy, dlatego dobrze radzi sobie z odrdzewianiem.

Kolejnym sposobem na pozbycie się rdzy jest nasz polski ziemniak. Ziemniaki zawierają w sobie kwas szczawiowy, który tak samo jak inne środki poradzi sobie z wyczyszczeniem rdzy. W przypadku tego sposobu należy zetrzeć ziemniaki jak na placki ziemniaczane i powstałą masą nasmarować docelowe miejsce. Należy pamiętać, aby po wszystkich próbach usunięcia rdzy dokładnie przeczyścić to miejsce. Jak wiadomo rdza nie pojawia się tylko na przedmiotach metalowych, można z łatwością obetrzeć się o nią co powoduje ubrudzenie ubrania.

Jak w takim przypadku wyczyścić plamę rdzy z ubrania?

Dobrą metodą jest w pierwszej kolejności natarcie plamy, zwykłym proszkiem do pieczenia a następnie wsadzenie do prania. Kolejną metoda na pozbycie się rdzy z ubrań jest skropienie jej sokiem z cytryny i posypanie solą. Po tej czynności jeśli jest możliwe, należy umieścić ubranie na słońcu i po wyschnięciu plamy uprać ubranie w pralce.
Jeżeli wyżej wymienione działania nie skutkują, lepiej jest jednak wybrać się do sklepu i zakupić odpowiedni środek usuwający korozję. Takich preparatów jest bardzo wiele na rynku a ich ceny wahają się od 15 zł wzwyż. Jednak czasami i takie złote środki nie są w stanie rozprawić się z rdzą, dlatego w niektórych przypadkach, należy wymienić zardzewiałe elementy na nowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here