Usterka cewki zapłonowej to w dzisiejszych czasach niezwykle częsty i nieprzewidziany problem i konieczny wydatek. Nierówna praca silnika szczególnie na niskich obrotach jest jednym z popularnych objawów. Narażone na usterki tego typu w szczególności są samochody francuskich producentów, ale nie tylko. Lekceważenie tej awarii może prowadzić do dużo poważniejszych, a co za tym idzie, kosztownych awarii innych podzespołów. Następstwami mogą być niemożność uruchomienia silnika samochodu, dotkliwa utrata mocy, niewłaściwa praca sterowników komputerowych.

No dobrze, ale właściwie czym jest i do czego służy wyżej opisany element, czyli cewka zapłonowa? Cewka zapłonowa jest elementem układu zapłonowego i ma służyć głównie do zgromadzenia odpowiedniej dla naszego pojazdu ilości energii elektrycznej. Jeśli skusimy się na zajrzenie do fachowych źródeł, dowiemy się, że właściwa nazwa tej części to transformator impulsowy. Właściwym zadaniem cewki jest zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej.

Wiemy już, czym jest cewka zapłonowa i jakie jest jej zadanie, nasuwa się więc pytanie – jak sprawdzić cewkę zapłonową?

Jak sprawdzić cewkę zapłonową?

Jak sprawdzić cewkę zapłonową?Najpierw powinniśmy dowiedzieć się, na czym polega awaria omawianej części. Przyczyną mogą by zabrudzenia, niestaranny montaż, jak i wytwarzający zbyt niskie napięcie akumulator. Często można spotkać się z oszustwem mechaników, którzy montują niskiej jakości zamienniki korzystając z niewiedzy klienta, a obrywa na tym stan naszego samochodu. Cewki można też uszkodzić na myjni, gdy dostanie się do nich woda stają się bezużyteczne. W przypadku awarii warto sprawdzić i wymienić świece. Nie stracimy na tym, ponieważ przeważnie taka wymiana generuje niskie koszta, a efekt może być widoczny od razu. Jeśli to nam nie pomoże, należy sprawdzić gniazdo, które jest wysoce podatne na uszkodzenia. Za pomocą omomierza możemy sprawdzić oporność uzwojenia. Na szczęście w rzeczywistości nie jest to tak trudne, jak sugeruje poprzednie zdanie.

Kierując się tymi radami jesteśmy w stanie wykryć problem sami. Dzięki temu nauczymy się nowych umiejętności i przede wszystkim – zaoszczędzimy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here