Ludzie z problemami często myślą, że tych problemów nie mają. Brzmi to paradoksalnie, lecz tak właśnie jest. Alkoholik nigdy nie przyzna się do tego że ma problem z alkoholem. Twierdzi, że źródłem jego problemów to otoczenie w którym się znajduje, sytuacja w której jest, czy nawet jakieś problemy w pracy.

Rozmowa z alkoholikiem jest bardzo trudna. Ciężko jest przekonać osobę do tego że ma problem, skoro ona twierdzi że go nie ma. Przede wszystkim trzeba znaleźć punkt odniesienia do zaistniałych zdarzeń, które spotkały osobę z tak wielkim problemem. Ludzie szukają wyjścia ze swojego życia, ucieczki przed problemami. Niestety można określić te osoby jako słabe, ponieważ nie radzą sobie z większością problemów.

Alkohol wpływa bardzo negatywnie na organizm i psychikę ludzi uzależnionych. Nie wyobrażają sobie lepszego świata niż ten po wypiciu paru piw. Każdy problem daje powód do wypicia, każde zwycięstwo, jak i każda porażka wiąże się z wypiciem alkoholu. To bardzo niebezpieczne, ponieważ w bardzo krótkim czasie można się uzależnić, a w skrajnych przypadkach nawet skończyć na samym dnie. Nikt z nas nie chce, by jego znajomy, przyjaciel w ten sposób toczył swoje życie. Rozmowa z alkoholikiem jest bardzo trudna, jak i wymaga bardzo dużo czasu jak i zaangażowania obu ze stron. Przede wszystkim dużo cierpliwości, wytrwałości i koncentracji trzeba poświęcić osobom, które już z tym nałogiem sobie nie radzą same. Dostępne są ośrodki „AA”, lecz osoba, która ma problem z alkoholem, nie chce słyszeć o takich rozwiązaniach, ponieważ tak jak wspomniałem twierdzi on, że nie jest uzależniony, a jego przygody z piciem są przejściowe.

Jak przeprowadzić rozmowę z alkoholikiem?

Przede wszystkim zdecydowanie, lecz nie możemy wywoływać na nim presji. Każda uwaga na temat jego zachowania może być odebrana jako atak na jego osobę. W rozmowie z taka osobą musisz zachować dużo cierpliwości, ponieważ od razu na efekty nie możemy liczyć. Najlepiej jest, jeśli osoba zgłosi się sama do ośrodka, bądź po jakąś pomoc z zewnątrz. Oznaczać to będzie, że jest gotowa rzucić zły nawyk i prosi o pomoc. Specjalista ma wtedy o wiele łatwiejsze zadanie, ponieważ wie, że pacjent chce dobrowolnie skończyć z alkoholem. Co za tym idzie, w żaden sposób nie będzie wywoływana presja by rzucić nałóg. Więc zapamiętaj, jeśli zauważysz że ktoś z twojego otoczenia ma problemy to reaguj natychmiast ! Im szybciej podejmie się leczeniu osoba uzależniona, tym będzie jej łatwiej skończyć z problematycznym i rujnującym życie i ludzi nałogiem.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-rozmawiac-z-alkoholikiem/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here