Kasy fiskalne online to nowa grupa narzędzi fiskalnych, które łączą się z Centralnym Rejestrem Kas zarządzanym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Centralny Rejestr Kas (odmiennie Repozytorium) skupia zbiór informacji, m.in. raporty dzienne, paragony podatkowe, dokumenty niefiskalne oraz dane o przeprowadzonych przeglądach okresowych. Co musimy wiedzieć o tych urządzeniach?

Jak funkcjonuje kasa fiskalna online?

Zamiarem wykorzystywania kasy fiskalnej jest rejestr raportów, paragonów i danych o płatnościach. Kasa fiskalna online, za pośrednictwem internetu, praktycznie na bieżąco dostarcza wszystkie zebrane dane do Centralnego Rejestru Kas, nazywanego odmiennie Repozytorium. Prowadzony jest on przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Standardowe skonfigurowanie pozwoli na łączenie się kasy z Repozytorium co dwie godziny, jednak samo Repozytorium może ten czas zastępować, natomiast co interesujące – nie musi informować o tym użytkownika.

Centralne Repozytorium Kas – co to?

Centralne Repozytorium Kas to system teleinformatyczny zarządzany poprzez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, do którego docierają informacje ze wszystkich kas oraz drukarek fiskalnych online. Urządzenia dostarczają do CRK nie tylko danych o transakcjach, jednak także m.in. o opublikowanych raportach, paragonach anulowanych lub dokonanych regularnych przeglądach technologicznych. System ten mechanicznie nadaje numer ewidencyjny kasie poddawanej fiskalizacji, dzięki czemu nie ma konieczności składania w tym celu odpowiedniego zgłoszenia do urzędu podatkowego.

Kasa fiskalna online – czemu jest niezbędna?

Tak jak zostało powiedziane, statystyka prowadzona na tradycyjnym narzędziu z kopią internetową jest sprawdzana między innymi poprzez robienie raportów dziennych oraz comiesięcznych. Każda kontrola potrzebuje zatem fizycznej obecności funkcjonariusza Urzędu Skarbowego, co oddziałuje niekorzystnie na częstość ich robienia. Prowadzi także prostą drogą do oszustw oraz przestępstw skarbowych, jak również bujnego rozwoju szarej strefy.

Kasy standardowe a kasy online – szczegóły

Ze zdalnej łączności z CRK oraz podłączenia do internetu wynikają także pozostałe zmiany. Kasy online aktualizują własne oprogramowanie mechanicznie, pozyskując je ze strony wytwórcy. Trochę odmiennie wygląda także mechanizm potwierdzenia fiskalizacji, kiedy podlega jej kasa fiskalna online. Jak funkcjonuje w takim wypadku serwisant? Wytwarza pierwszy komunikat dzienny, jednak nie ma on postaci papierowej, a internetową. Dokument kieruje się mechanicznie do CRK. Jest on odpowiednim potwierdzeniem fiskalizacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here