Buraki są warzywami znanymi w Polsce od wieków. Nie jest to jednak warzywo polskie. Szacuje się, że znane były one już ponad 4000 lat temu na terenach w basenie Morza Śródziemnego. Nie były to wtedy buraki jakie znamy dzisiaj, tylko buraki dzikie, ale jednak było to to samo warzywo. Obecnie można rozróżnić kilka rodzajów buraków. Do najpopularniejszych należ zaliczyć ćwikłowe i cukrowe, ale występują również buraki pastewne dla zwierząt.

Właściwości buraków

Jak długo gotować burakiDo głównych właściwości zdrowotnych buraków należy zaliczyć fakt że są bogatym źródłem żelaza. Dzięki temu polecane są dla osób zmagających się z anemią. Działają krwiotwórczo, a zawarte w nich przeciwutleniacze pozwalają na zwiększenie przyswajania tlenu przez komórki. To wszystko wpływa na wspomożenie układu krwionośnego w naszym ciele. Buraki wykazują także działanie normujące poziom cholesterolu we krwi, oraz pomagają przeciwdziałać zwapnieniu naczyń krwionośnych.. Azotany obecne w burakach podnoszą ilość tlenu azotu w krwiobiegu co powoduje obniżenie ciśnienia. Kolejnym ważnym składnikiem, szczególnie dla kobiet w ciąży który zawierają buraki jest kwas foliowy. Wspomaga on prawidłowy rozwój płodu.

Buraki swój intensywny kolor zawdzięczają barwnikowi nazwanym betaniną. Jest to antyutleniacz, który silnie potrafi usuwać wolne rodniki z organizmu. Może to wpłynąć na działanie zapobiegające występowaniu nowotworów.
Buraki nie są niestety zalecane dla osób chorych na cukrzycę ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Nawet w burakach ćwikłowych wynosi on ok. 64. Mimo to buraki posiadają bardzo mało kalorii. Wartość ta może się różnić od miejsca uprawy i warunków glebowych i atmosferycznych ale przyjmuje się, że w 100 g buraków dostarcza 33 kcal.

Jak długo gotować buraki?

Po poznaniu najważniejszych właściwości należy zastanowić się jak długo gotować buraki. Tak naprawdę wszystko zależy od ich wielkości, ale standardowo przyjmuje się, że czas gotowanie będzie wynosił około 1-1,5h od momentu zagotowania się wody w garnku. Należy pamiętać, że wcześniej należy buraki dokładnie umyć. Można je gotować ze skórką, dzięki czemu w procesie gotowania stracą mniej wartości odżywczych i barwników. W celu sprawdzenia podnosimy przykrywkę i nakłuwamy nożem lub wykałaczką jeden z buraków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here