Peru to państwo umiejscowione w zachodniej część Południowej Ameryki. Znajduje się nad samym Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie państwo co do wielkości znajdujące się na tym kontynencie.

Najważniejsze informacje dotyczące Peru

  • Dojazd – lotnisko w Limie obsługuje loty z niemal wszystkich krajów Południowej Ameryki, a także największych portów lotniczych w Europie takich jak: Rzym, Madryt, Amsterdam, Frankfurt czy Londyn.
  • Najlepsza pora – Limę, a także północ kraju można bez problemu zwiedzać przez cały rok. Tereny Amazonii najlepiej odwiedzić w terminie od maja do października natomiast Altiplano od kwietnia do października.
  • Podróże po kraju – przeważnie odbywają się za pośrednictwem autobusów.
  • Bagaż – do Peru warto zabrać ze sobą lekkie ubranie, jak i nieco cieplejsze części garderoby w szczególności podczas zimowych miesięcy. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy oraz krem z filtrem UV.
  • Kuchnia – tradycyjnymi peruwiańskimi potrawami są ziemniaki nadziewane mięsem, jajkami i cebulą tzw. papa rellena. W Peru można także spróbować mięsa z lamy, a także potrawy przyrządzane ze świnki morskiej.
  • Pamiątki – z Peru warto przywieźć ze sobą wykonane z wełny alpaki swetry, czapki, szaliki, rękawice, a także inne części garderoby. Popularne w Peru są również wykonywane tam naszyjniki z użyciem kamieni a także nasion.
  • Wiza – do Peru można wybrać się bez wizy. Wyjątkiem jest sytuacja gdy pobyt będzie trwał dłużej niż 3 miesiące.

Atrakcje turystyczne w Peru

Lima

Odwiedzając ten kraj, nie sposób ominąć i Limy. Miasto to posiada bowiem nietuzinkowe budowle wykonane w stylu kolonialnym. Są nimi pałac prezydencki, kościół i klasztor Św. Franciszka, a także XVI – wieczna katedra. Co ciekawe urbanistyczny zespół starego miasta w 1988 roku trafił na listę dziedzictwa UNESCO.

Cuzco

Była stolica imperium Inków jest obecnie jednym z największych punktów turystycznych Peru. Dawne obronne mury, jak i ulice z imperium cały czas są dostępne dla turystów. Bardzo często to miejsce jest punktem startowych przy wyprawach do Machu Picchu.

Machu Picchu

Oferty wakacyjne za granicą przeważnie skupiają się właśnie na tym miejscu. Machu Picchu jest jednym z symboli Peru. Zachowane w bardzo dobrym stanie jedno z głównych miast kultury Inków cieszy się międzynarodową sławą i co roku przyciąga tłumy turystów. Ciekawostką jest fakt, że miasto to nigdy nie zostało zdobyte przez najeźdźców, a przez lat po upadku kultury Inków było całkowicie zapomniane.

Jezioro Titicaca

Jest umiejscowiona prawie 4 tysiące m n.p.m. Jest to najwyżej położone żeglowne jezioro na świecie. To właśnie w rejonie tego jeziora narodziły się cywilizacje takie jak Inkowie czy też Pukara i Tiahuanaco. Jak podają miejscowe legendy w tych okolicach narodził się właśnie biały bóg Viracocha a także pierwsi inkowie.

Nazca

Z jednej strony jest to po prostu pustynny płaskowyż, jednak ma w sobie coś niesamowitego…a mianowicie niezliczoną ilość linii i figur. Od momentu ich odkrycia, czyli roku 1939 zrodziło się wiele teorii dotyczących ich pochodzenia. Jedni uważają, że to swego rodzaju rodzaj kalendarza natomiast inni twierdzą, że za tajemniczymi figurami stoi obca cywilizacja. Oprócz geometrycznych wzorów znajdują się tam również gigantyczne rysunki zwierząt np. jaszczurka mierząca 180 metrów, małpa o rozmiarze 90 metrów czy też skrzydła kondora mierzące prawie 130 metrów.

Amazonia

Część tej wielkiej dżungli dociera do Peru, a dokładnie do miasta Iquitos i jego okolic. Samo miasto jest niezwykle ciekawe. Dzieje się tak ze względu na odrębność miasta od reszty państwa. Po pierwsze nie można dotrzeć do niego żadną z dróg, co czyni Iquitos jedynym takim miastem na świecie. Podróż tam możliwa jest jedynie za pomocą statku, bądź samolotu. Drugim fascynującym zjawiskiem w tym mieście jest fakt, że jego mieszkańcy nie płacą podatków, ponieważ samo miasto nie podlega państwowej władzy.

Trujillo

Założone w XVI wieku miasto cały czas czaruje turystów swoim starożytnym urokiem. Jego najbardziej charakterystycznymi elementami są pastelowo malowane okiennice, a także kute kraty znajdujące się w budynkach. Miasto to jest konserwatywne dlatego też po zmroku kobiety nie powinny wychodzić same.

Arequipa

To posiadające milion mieszkańców miasto jest drugim miejscem pod względem liczby ludności w Peru. Mieszka w nim dużo studentów, handlowców a także artystów dzięki czemu zyskuje ono ciekawy charakter. Arequipa rozpoznawana jest przede wszystkim za sprawą swojej kolonialnej architektury. Nazywane jest również „Białym Miastem” ze względu na stosowanie tam budownictwa opartego na białej skale wulkanicznej. Całe miasto obfituje także w liczne kościoły a także małe wille zbudowane również w stylu kolonialnym. Najwięcej oryginalnych i ciekawych budowli można spotkać na placu Armas, czyli głównym miejscu miasta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here