Sen jest niezwykle ważny. Podczas snu zachodzą różnorodne procesy regeneracyjne w organizmie. Dochodzi również do konsolidacji śladów pamięciowych. Z całą pewnością sen nie powinien być ani zbyt krótki, ani też zbyt długi.

Nie ulega wątpliwości, że brak snu może stać się przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. Dlatego też powinniśmy zadbać o jakość naszego snu. Nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób cierpi na różne rodzaje bezsenności. Wynika to z wielu czynników. Najczęstszą przyczyną bezsenności jest stres i niezdrowy tryb życia. Ile spać powinniśmy? To zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas. Uważa się jednak, że przeciętnie każdy człowiek powinien spać osiem godzin w ciągu nocy. Dzieci potrzebują większej ilości snu. Jest to związane z dojrzewaniem organizmu. W biegiem czasu zapotrzebowanie na sen ulega zmniejszeniu. Są osoby, które czują się rześkie i wypoczęte już po czterech lub sześciu godzinach snu. Niektóre osoby potrzebują minimum ośmiu lub dziewięciu godzin snu. W przeciwnym razie w ciągu dnia będą senne i zmęczone. Osoby starsze często mają problem z częstym wybudzaniem się w nocy. Zmieniają się bowiem potrzeby organizmu. Osoby starsze często ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, co skutkuje tym, że w nocy budzą się po zaledwie kilku godzinach. Można temu jednak jakoś zaradzić. Niektóre osoby cierpiące na bezsenność biorą tabletki nasenne. Barbiturany oraz benzodiazepiny trzeba jednak brać z dużą ostrożnością, w przeciwnym razie szybko można się uzależnić. Ma to bez wątpienia negatywne skutki zdrowotne. Warto w tym miejscu podkreślić, że środki ziołowe działające nasennie i uspokajająco nie uzależniają i można je stosować bezpiecznie przez dłuższy czas. W przypadku poważniejszych problemów z zasypianiem często nie dają zadowalających rezultatów. W razie większych problemów warto zwrócić się o pomoc do lekarza.

Zdrowy sen z pewnością w sposób pozytywny wpływa na nasze zdrowie oraz na samopoczucie. Powinniśmy spać od siedmiu do dziewięciu godzin. Taka dawka snu jest optymalna.

geostrefa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here