Świeczki urodzinowe zna niemal każdy od dziecka. Na torcie urodzinowym musi pojawić się odpowiadająca wiekowi jubilata ilość świeczek lub cyferka. Przed zdmuchnięciem należy wypowiedzieć życzenie. Skąd wziął się zwyczaj umieszczania świeczek na torcie?

Świeczki w starożytnej Grecji

Grecy ozdabiali świecami okrągłe placki pieczone ku czci bogini Artemis. Świetlisty krąg miał symbolizować światło księżyca, którego bogini była patronką. Unoszący się ze świec dym miał zanieść modlitwy do bogów. To właśnie wtedy miała początek tradycja wymyślania życzeń przed zdmuchnięciem świeczek.

Świeczki urodzinowe w Niemczech

Z upływem czasu świętowanie urodzin stało się coraz bardziej powszechne, a świeczki urodzinowe miały rozpraszać mrok i chronić jubilata przed działaniem złych duchów. W kulturze germańskiej dużą świeczkę stawiano na środku ciast i chleba jako symbol światła życia. Popularna teoria głosi, że w 1746 r. niemiecki hrabia Ludwig von Zinzendorf wyprawił wielkie przyjęcie urodzinowe, na którym pojawił się ogromny tort. Znalazły się na nim 54 świece – każda z nich miała symbolizować jeden rok życia. Blask palącego się ognia miał zapewnić pomyślność na następny rok.

Świeczki urodzinowe dzisiaj

Choć w obecnych czasach umieszczanie na torcie świeczek urodzinowych nie wiąże się już z przesądami czy wierzeniami, tradycja przetrwała do dziś i jest charakterystycznym elementem imprez. Co roku dzieci i dorośli symbolicznie zdmuchują świeczki, by świętować wejście w kolejny rok życia. Zgodnie ze zwyczajem śpiewana jest też wtedy piosenka urodzinowa. Obecnie świeczki urodzinowe dostępne są w wielu formach i kolorach. Można wybierać spośród tych w ulubionych kolorach dziecka, a nawet z podobizną bajkowych postaci. Dorośli częściej preferują świeczki w kształcie cyferek, ponieważ umieszczanie ich na torcie zajmuje mniej czasu. Osoby, które chcą uzyskać spektakularny efekt i sprawić, by uroczystość została zapamiętana na długo, mogą zdecydować się na zakup fontanny na tort zamiast tradycyjnych świeczek urodzinowych. Jest ona chętnie wybierana na ważne wydarzenia, takie jak osiemnastki i okrągłe urodziny, a także na ślub.

Podsumowanie

Zwyczaj zapalania świeczek urodzinowych ma długą historię. Na przestrzeni dziejów zmieniło się nieco jego znaczenie. Pomimo tego tradycja zagościła na stałe w wielu domach i dużo osób nie wyobraża sobie urodzin bez tego elementu. Choć świeczki niekoniecznie faktycznie mają magiczną moc, pomyślenie życzenia przed ich zdmuchnięciem jest sympatycznym zwyczajem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here