Realizacji prac konstrukcyjnych, montażowych i naprawczych często wiąże się z koniecznością nawiercania różnorodnych elementów metalowych. Wykorzystuje się do tego celu wiele rodzajów wierteł, w tym wyróżniające się dość specyficzną konstrukcją wiertła stopniowe, które ze względu na specyficzny kształt często nazywa się również choinkowymi. To niezwykle przydatny sprzęt przy wierceniu otworów w blachach, rurach lub innych elementach metalowych. Jego użycie zapewnia większą precyzję i wygodę wiercenia.

Wiercenie otworów o pożądanej średnicy

Podstawową funkcjonalnością stożkowych wierteł stopniowych jest możliwość nawiercania nimi otworów o różnych średnicach. Nie trzeba za każdym razem zmienić wiertła, gdy zachodzi konieczność nawiercenia większego lub mniejszego otworu w stalowej blasze, metalowej rurze czy elemencie wykonanym z metalu nieżelaznego. Tego typu akcesoria składają się z kilku kręgów o właściwościach frezujących, ułożonych względem siebie symetrycznie, od kręgu najmniejszego do największego –  takie ułożenie przypomina choinkę. Ze względu na specyficzną konstrukcję wiertła stopniowe zapewniają również możliwość rozwiercania oraz poszerzania otworów gotowych, już istniejących. Poza tym można używać ich także do atrakcyjnego wykańczania otworów – poszerzania ich końcowych części, co ułatwia maskowanie śrub lub innych rodzajów mocowań.

Wygoda obróbki cienkich blach i innych elementów metalowych

Podstawowym zastosowaniem dla wierteł stożkowych jest mechaniczna obróbka bardzo cienkich blach stalowych oraz rur metalowych. W tym drugim przypadku dużą zaletą stożkowej konstrukcji wiertła jest mniejsze ryzyko jego ześlizgnięcia się podczas pracy, co gwarantuje większą precyzję wiercenia i zwalnia z konieczności wcześniejszego nawiercania otworu w rurze. Wiertła stopniowe choinkowe mają zdolność do automatycznego centrowania, dzięki czemu są idealnym wyborem przy wykonywaniu otworów w elementach o obłej powierzchni, takich jak rury metalowe. Tego typu narzędzia wykorzystuje się również do nawiercania i rozwiercania otworów montażowych w elementach konstrukcyjnych wykonanych z metali nieżelaznych.

Dostępne w dużej różnorodności modeli, wyróżniające się niezwykle charakterystycznym kształtem wiertła choinkowe to przydatne wyposażenie warsztatowe, które może zainteresować niejednego majsterkowicz. Taki sprzęt w szczególności przyda się osobom na co dzień zajmującym się budową, montażem lub naprawami konstrukcji blaszanych, bazujących na rurach metalowych lub wykonanych z elementów metalowych innych niż stal.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here