Żadna praca magazynowa nie może obyć się bez specjalnych palet. Najczęściej w przedsiębiorstwach wykorzystuje się wersje drewniane, które tak chętnie są potem przechwytywane przez fanów majsterkowania i następnie przerabiane na meble. Lepszym rozwiązaniem są jednak zyskujące popularność palety plastikowe. Jakie są ich zalety? Dlaczego warto na nie postawić? Gdzie znajdują zastosowanie? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie właściwości mają palety plastikowe?

Palety plastikowe posiadają absolutnie unikalne właściwości. Przede wszystkim są odporne na działanie skrajnie niskich oraz skrajnie wysokich temperatur. Świetnie radzą sobie również w różnych warunkach atmosferycznych, w tym nawet deszczu i mrozie. Dzięki temu można je stosować wewnątrz i na zewnątrz, a także w chłodniach i w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Dodatkowo charakteryzują się odpornością na bakterie, kwasy, chemikalia i rozpuszczalniki. Z tego powodu często wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, chemicznym oraz farmaceutycznym. Palety plastikowe można też łatwo czyścić. Nie odkształcają się i nie odbarwiają, dzięki czemu nadają się do ponownego użytku. Żywotność takich palet określana jest przez specjalistów na około 15 lat. To zatem tańsza i bardziej praktyczna alternatywa dla tradycyjnych, drewnianych palet.

Jakie są rodzaje plastikowych palet?

Palety plastikowe występują w różnych rozmiarach i wersjach. Wszystkie jednak przystosowane są do transportu przy pomocy takich urządzeń, jak paleciak albo wózek widłowy. Najczęściej w specjalistycznych sklepach można spotkać trzy warianty palet – EURO, ISO oraz półpalety. Palety wykonuje się też w różnych wersjach kolorystycznych – czarnej oraz niebieskiej. Dodatkowo możliwe jest wykonanie ich na płozach lub stopach. Poszczególne modele posiadają też dodatkowe funkcjonalności, takie jak powierzchnia gładka, ażurowa lub specjalna antypoślizgowa, a także rozmaite ograniczniki i burty na krawędziach.

Gdzie przydadzą się palety plastikowe?

Palety plastikowe znajdują szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, ogrodniczym i praktycznie każdym innym, który wykorzystuje również palety drewniane. Ze względu na ich szczególne właściwości przydadzą się przede wszystkim tam, gdzie niebagatelne znaczenie ma utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Ponadto można je czyścić i wykorzystywać ponownie, co znacząco obniża koszty magazynowania i transportu poszczególnych towarów. Palety plastikowe można znaleźć w specjalistycznych sklepach, oferujących wyposażenie do magazynów.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here