Jazda bez aktualnego badania technicznego pojazdu zagrożona jest mandatem w wysokości 500 zł. Znacznie poważniejsze kary finansowe czekają na kierowcę, który spowoduje kolizję drogową albo wypadek. Zdecydowanie lepiej jest udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie wykonamy zwykły przegląd samochodu i będziemy mogli legalnie i bezpiecznie poruszać się po polskich drogach.

Jaka jest różnica pomiędzy badaniem technicznym a przeglądem technicznym samochodu?

Bardzo często początkujący kierowcy, którzy udają się do stacji kontroli pojazdów, mylą pojęcia badania technicznego i przeglądu technicznego auta. Jakie są między nimi różnice?

Obowiązkowe badanie techniczne, które potocznie nazywa się przeglądem rejestracyjnym to dopuszczenie samochodu do ruchu drogowego na najczęściej okres 12 miesięcy. Natomiast jeśli chodzi o przegląd techniczny, to takie badanie nie jest obowiązkowe i dotyczy głównie kontroli stanu technicznego auta.

Kiedy należy wykonać techniczne badanie pojazdu?

Z uwagi na to, że Polacy jeżdżą najstarszymi samochodami w Europie, to badanie techniczne pojazdu należy wykonać raz do roku. Natomiast jeśli chodzi o nowe pojazdy, to mogą być one sprawdzane rzadziej, zwłaszcza w pierwszych latach po rejestracji.

Przepisy informują że:

samochody osobowe i ciężarowe oraz motocykle i przyczepy muszą po raz pierwszy wykonać badanie techniczne przed upływem 3 lat od zarejestrowania. Drugie wykonuje się przed upływem dwóch lat, a kolejne już systematycznie co rok,motorowery, przyczepy rolnicze i ciągniki również muszą udać się do stacji kontroli pojazdów przed upływem trzech lat po rejestracji, a kolejne wykonywać regularnie co 2 lata,auta zabytkowe i przyczepy lekkie sprawdzane są wyłącznie raz przed rejestracją, ale mogą zostać skierowanie na dodatkowe badania techniczne, co dotyczy głównie samochodów przeznaczonych do zarobkowego transportu.

Pojazdy, które obowiązkowo muszą wykonać badanie techniczne raz do roku to:

samochody z instalacją gazową,taksówki,auta wykorzystywane do przewozu osób,pojazdy zbudowane samodzielnie,auta uprzywilejowane,samochody do nauki jazdy i egzaminów,oraz wszelkie te, które przewożą niebezpieczne towary.

Gdzie wykonać przegląd samochodu?

Szybkie badanie techniczne można przeprowadzić na stacji kontroli pojazdów Dyszkiewicz w Lesznowoli. Na podstawowych badaniach sprawdza się stan techniczny pojazdów, które nie przekraczają masy całkowitej 3,5T. Natomiast wszelkie pozostałe muszę udać się na stacje okręgowe.

Jeśli chodzi o badania techniczne samochodów, to nie działa tutaj rejonizacja, dzięki czemu stan techniczny auta zarejestrowanego w Łodzi, bez problemu sprawdzimy na innej stacji, nawet na drugim końcu Polski. Należy również zaznaczyć to, że wszelkie pojazdy po wypadku, przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych, zarejestrowane po raz pierwszy oraz wszystkie po zmianach konstrukcyjnych muszę udać się na przegląd do stacji okręgowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here