Kocie oczka drogowe to jedne z powszechniej stosowanych punktowych elementów odblaskowych, które mają za zadanie uzupełniać znaki poziome podłużne i poprzeczne. Montuje się je wszędzie tam, gdzie ich obecność w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy zarówno komfortu jazdy, jak i bezpieczeństwa na drodze.

Ten dość niepozorny poziomy znak drogowy, jakim jest kocie oczko oblask, odgrywa bardzo ważną rolę w ruchu drogowym, ponieważ ma za zadanie ostrzegać, prowadzić oraz informować kierowców o szczególnie niebezpiecznych miejscach, oraz odcinkach dróg. Nic więc dziwnego, że tego typu punktowe elementy odblaskowe znajdują szerokie zastosowanie zarówno w stałej, jak i zmiennej organizacji ruchu drogowego celu oznaczenia m.in.:

  • przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych,
  • niebezpiecznych łuków o złej widoczności,
  • progów zwalniających, rond lub wysepek.

Kocie oczko oblask – czym jest i jakie można wyróżnić jego rodzaje?

Kocie oczka drogowe (https://zped.com.pl/kategoria-produktu/akcesoria/odblaski-i-elementy-odblaskowe/) jak już zostało wspomniane wyżej to obecnie jedne z najczęściej wykorzystywanych punktowych elementów odblaskowych, które mają na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Doskonale sprawdzają się nie tylko w niebezpiecznych miejscach i odcinkach na drodze, ale także podczas złych warunków pogodowych, w których kierowcy mogą mieć do czynienia ze słabą lub ograniczoną widocznością.

Ze względu na swoje przeznaczenie kocie oczka drogowe charakteryzują się dużym stopniem wytrzymałości zarówno na uderzenia, zgniatanie, jak i ścieranie. Występują w trzech kolorach tj.:

  • białym, które wykorzystywane są w przypadku stałej sygnalizacji ruchu,
  • czerwonym, stosowanym jako oznaczenie prawych krawędzi jezdni,
  • oraz żółtym, które nie tylko oddzielają pasy, sygnalizując lewą krawędź jezdni, ale także, które wykorzystuje się do oznakowania tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

Dotychczas na rynku mogliśmy liczyć jedynie na tzw. pasywne kocie oczka drogowe, które świecą wówczas, gdy pada na nie światło, zazwyczaj reflektorów. Jednak ostatnio na rynku pojawił się nowy, tzw. aktywny rodzaj kocich oczek, samoistnie świecących, a to za sprawą tego, że posiadają własne źródło zasilania, jakim jest słońce. Stąd też są w stanie zapewnić o wiele lepszą widoczność niż dotychczas stosowane tradycyjne kocie oczka drogowe. Dodatkowo tego typu punktowe elementy odblaskowe mogą być montowane poprzez:

  • naklejenie na nawierzchni jezdni przy pomocy kleju epoksydowego lub bitumicznego,
  • zainstalowanie wewnątrz jezdni bądź krawężnika.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here