Zalety posiadania własnej studni są coraz częściej zauważalne. Choć wciąż wiele osób twierdzi, że jest to rozwiązanie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu było konieczne, a obecnie jest zbędne, to okazuje się, że budowanie studni jest usługą całkiem popularną. Cały proces nie trwa długo, a przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu konstrukcja powstać może w ciągu jednego dnia.

Rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych

W pierwszej kolejności badana jest gleba w celu ustalenia tego, jak głęboko studnia może być kopana, jakie są warunki hydrogeologiczne, gdzie jest położona warstwa wodonośna gleby i jaka jest jej miąższość oraz jakie wiertnice z staltechnika.pl/ zastosować, by przebieg prac był wydajny i skuteczny. Wykonanie takiej studni należy zlecić profesjonalistom.

Niezbędne formalności

Wykonanie studni głębinowej wymaga pozwolenia na budowę. Jakie dokumenty i gdzie należy złożyć?

  1. Zgłoszenie w miejscowym starostwie powiatowym – określenie parametrów studni, a więc jej głębokość, rodzaj obudowy i pobór wody, a także określenie wykorzystania wody, przeprowadzenia prac budowlanych, terminu rozpoczęcia prac oraz rodzaju materiałów, jakie zostaną użyte.
  2. Dołączenie mapy lokalizacji studni oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Od czego zacząć prace?

Po uzyskaniu wszystkim pozwoleń czas wykonać odwiert. Najpierw należy przebić pierwszą warstwę przy pomocy świdra ślimakowego, a w kolejnym etapie prac wykorzystać wiertnice pionowe. Gdy otwór będzie gotowy, umieszczane są w nim specjalne rury filtracyjne. Niezwykle istotne, by odwiert miał nieco większą średnicę, gdyż przestrzeń między ścianami studni, a rurami należy wypełnić żwirem. Kolejnym etapem jest zainstalowanie zestawu hydroforowego składającego się z pompy tłoczącej wodę, a także zbiornika ciśnieniowego oraz sterownika. Konieczne jest również oczyszczenie studni w celu pozbycia się resztek gruntu, który dostał się do niej podczas wykonywanych prac. Po tej czynności należy sprawdzić wydajność studni oraz odkazić wodę przy pomocy specjalnego preparatu chlorowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here