Agrotkanina – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

0
574

Szybki wzrost chwastów to zmora wszystkich ogrodników. Przy dużych areałach upraw do ich zwalczania wykorzystuje się środki chemiczne w formie oprysków, które co pewien czas trzeba ponawiać, zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju roślin. Jeśli jednak nie chcemy stosować chemii, a wielkość uprawa jest niewielka, zwykle decydujemy się na plewienie. To czasochłonne i wyczerpujące zajęcie. Dla osób, które nie mają na to siły i czasu, wybawieniem jest agrotkanina, czyli specjalna tkanina ściółkująca.

Czym są tkaniny ściółkujące?

To najczęściej wyprodukowane z polipropylenu, wąskie i długie płachty materiału na rolce, przeznaczone do rozkładania bezpośrednio na gruncie. Agrotkaniny dostępne są w różnych wariantach szerokości, długości i grubości, w dwóch podstawowych kolorach – czarnym i białym. Ze względu na rodzaj zastosowanego do ich produkcji materiału, są odporne na działanie wilgoci, a do pewnego stopnia również słońca. Nie gniją i nie rozpadają się pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Agrotkanina rozłożona bezpośrednio na gruncie odcina dopływ światłą do gleby, w ten naturalny sposób ograniczając możliwość wzrostu znajdujących się pod jej powierzchnią roślin. Wystarczy pozostawić wolne miejsce na grządki, ewentualnie naciąć w tkaninie otwory na sadzonki czy rabaty kwiatowe i problem z chwastami mamy z głowy.

Likwidacja chwastów bez plewienia

Stosowanie agrotkanin to sprawdzony i już od wielu lat praktykowany w branży ogrodniczej sposób na ekologiczną walkę z chwastami. Dzięki niższym cenom i większej dostępności tego typu materiałów, korzystać z nich mogą już nie tylko profesjonalni ogrodnicy, ale także działkowcy i inne osoby prywatne, które mają dość kłopotów z ręcznym plewieniem kwiatowych rabat czy przydomowych ogródków warzywnych. Agrotkanina nie tylko ogranicza wzrost chwastów, ale także sprzyja lepszej wegetacji roślin uprawnych. Choć jest przepuszczalna dla wody, to jednak ogranicza parowanie i zapobiega szybkiemu wysuszeniu gleby. Poza tym pomaga na wczesnym etapie rozwoju roślin, zapewniając ciepło potrzebne do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego.

Starając się produkować ekologiczną żywność na własne potrzeby, ale jednocześnie nie mając czasu na częste plewienie warzywnych grządek, warto sięgnąć po prostą w użyciu agrotkaninę, która zapobiegnie niekontrolowanemu wzrostowi chwastów. Szukając takiego produktu, nie warto jednak wybierać najtańszych, a przez to najcieńszych tkanin. Grubsza tkanina jest znacznie mocniejsza, w związku z czym można korzystać z niej przez kilka sezonów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here